«Որևէ պետության կողմից հարց չի բարձրացվել ամբողջ գերմանական ժողովրդին ***նելու մասին». Սաքունց
Երկուշաբթի, 13 փետրվարի, 2023 թ., 03:06
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գերմանացիները երկու համաշխարհային պատերազմ են սանձազերծել Եվրոպայում, որի հետևանքով զոհվել են ավելի քան 55 մլն մարդ, որից կեսը՝ խաղաղ բնակչություն։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ միայն երկու համակենտրոնացման ճամբարներում՝ Մայդանեկ և Օսվենցիմ, նացիստները ոչնչացրել են ավելի քան 5,5 մլն մարդ։
Նյուրնբերգում դատեցին նացիստական ղեկավարությանը մարդկության դեմ հանցագործությունների համար, դատապարտելով մահապատժի (այդ ժամանակ մահապատիժը վերացված չէր Եվրոպայում), տարբեր ժամկետներով ազատազրկման։
Բայց մինչև հիմա չեմ հիշում, թե երբևէ որևէ պետության կողմից պաշտոնական մակարդակով հարց բարձրացված լիներ ամբողջ գերմանական ժողովրդին ոչնչացնելու մասին։ Հո բոլորի աչքի առաջ էր, թե ինչպես է գերմանացիների գերակշիռ մասը ողջունում Հիտլերին ու նացիստներին։
Անգամ հրեաների՝ հետո ձևավորված Իսրայելի կողմից չի եղել նման պահանջ։
Ավելին, հետպատերազմյան Եվրոպայի ներկայիս ճարտարապետությունը հիմնադրվեց հենց Գերմանիայի ու նրա կողմից մի քանի տարի առաջ օկուպացրած ու ազատագրված Ֆրանսիայի հետ պողպատի և քարածուխի հայտնի պայմանագրով։
Դասերը։
Էրդողանի, Ալիևի, Պուտինի ռեժիմների կարկառուններն իրենց պարագլուխների հետ պետք է դատապարտվեն մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունների համար, առանց սրա հնարավոր չի լինելու հասնել նրան, որ այդ պետությունները չդառնան սպառնալիքներ հարևան պետությունների համար, զարգանա ժողովրդավարությունն այդ պետություններում։
Բայց երբեք չի դրվելու այդ պետությունների քաղաքացիների ֆիզիկական ոչնչացումը, ինչ է թե՝ չեն կարողացել դիմագրավել այդ բռնապետական ռեժիմներին։
Հնարավոր է, այդ պետությունները տրոհվեն, իհարկե հնարավոր է ու առավել քան հնարավոր, բայց դա այլ պատմություն է արդեն»։