«Ռուս խաղաղապահների մասով՝ Ստեփանակերտում այն ակնկալիքները, որոնք եղել են, չեն արդարանում». Արմեն Գրիգորյան
![]() 952 Չորեքշաբթի, 12 հուլիսի, 2023 թ., 12:24 ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը պատասխանել է «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության հարցերին: Անդրադառնալով Արցախում ռուս խաղաղապահների առաքելությանը՝ Գրիգորյանն ասել է, որ Ստեփանակերտում այն ակնկալիքները, որ եղել են, չեն արդարանում. «Խնդիրներից մեկն այն է, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելը շատ լուրջ հիմնախնդիր է: Նոյեմբերի 9-ով [եռակողմ հայտարարությամբ] Ադրբեջանի որևէ ներկայություն չէր նախատեսվում Լաչինի միջանցքում, և խաղաղապահների խնդիրն էր, որպեսզի Լաչինի միջանքով տեղի ունենա ազատ տեղաշարժ: Այսօր այդ տեղաշարժը չկա, և մեր ակնկալիքն այն է, որ խաղաղապահներն իրականացնեն իրենց առաքելությունը ամբողջությամբ, և Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ չկանգնեն հումանիտար այսպիսի ճգնաժամի առաջ, որովհետև ճգնաժամը խորանում է: Վերջին շրջանում միջանցքն ամբողջովին է փակ, նույնիսկ ապրանքների տեղաշարժ չկա: Եվ սա բարդացնում է կյանքը հենց ԼՂ-ում: Հիմնական ակնկալիքն այն է, որ խաղաղապահները կարող լինեն իրենց մանդատի շրջանակում իրականացնեն գործառույթները, այսինքն ապահովեն ԼՂ-ում ապրող հայերի անվտանգությունը»: |