18+. Ռոստովի դիահերձարանները լի են դիերով. թույլ նյարդեր ունեցողներին՝ ՉԴԻՏԵԼ
Ուկրաինական ճակատում զոհված ռուս զինծառայողների մարմինները տեղափոխում են Ռոստով, Gulagu.net իրավապաշտպան նախագծին պատմել է անանուն ականատեսը։
«Ես ուզում եմ խոսել Ռոստովի դիահերձարաններում հազարավոր մարմինների հետ կապված իրավիճակի, Storm Z և Wagner նախագծերի միջանկյալ արդյունքների, ինչպես նաև Դաշնային քրեակատարողական ծառայության գաղութներից տասնյակ հազարավոր դատապարտյալների առանց որևէ վերապատրաստման պուտինյան մսաղաց հանելու մասին:
Եթե ​​փնտրում եք ձեր հարազատին, իմ անձնական խորհուրդն է՝ մի սպասեք, մինչև ձեզ զանգեն, գնացեք Ռոստով։ Ռոստովում է, այսպես ասած, «հավաքակետը», բոլոր մարմինները (ում կարելի է հավաքել) այնտեղ են բերում։ Նրանք բազա ունեն, բայց դրա իմաստը չկա, ուղղակի ֆիզիկապես ժամանակ չունեն ամեն ինչ մշակելու։ Դիահերձարանում ուղղակի սարսափելի է... Տղերք շատ կան։ Ոմանք նույնականացված են, ոմանք՝ անհայտ: Նրանցից յուրաքանչյուրի համար անձնական գործ են բացում, գրեթե ողջ ինֆորմացիան կա, բայց մինչև հերթը գա, կարող է նույնիսկ մեկ ամսից ավելի տևել։
...Հիվանդանոցից էլ դժվար թե վիրավորների մասին տեղեկություն հնարավոր լինի ստանալ, աղջիկները թղթի վրա բազա ունեն, ամեն օրվա ցուցակներն ուղղակի հսկայական են։ Զորամասի հետ կապվելն անիմաստ է, ամեն ինչ բարդում են զինկոմիսարիատի վրա: Ասում են, որ բոլոր տեղեկությունները կտրվեն միայն զինկոմիսարիատից պահանջի դեպքում»։
Storm Z-ի ղեկավարն էլ ասել է, որ ամսական ստանում են մոտ 12 հազար հարցում, կարող են պատասխանել միայն 5 հազարին։ Ահա թե ինչու է դա երկար տևում: Նրանք իրենց ձեռքում բացարձակապես չեն տալիս «հատուկ ռազմական գործողությանը» մասնակցության վկայականներ, հատկապես՝ պայմանագրի պատճենը։ Պատասխանում են, որ դա մեզ ձեռքի տակ պետք չէ, ամեն ինչ զինկոմիսարիատով է, և միայն զինկոմիսարիատին է պետք՝ վճարումները մշակելու համար (N98 հրամանագիրը չի տարածվում Storm Z-ի մասնակիցների վրա):
«Դին վերցնելու համար՝ այստեղ՝ միայն Ռոստով։ Եկեք անցակետ, Դաչնայա 10, առանձին սենյակում նստած են հոգեբան աղջիկներ, ցուցակներ ունեն։ Բայց ցուցակները թղթով են, երկար ժամանակ կպահանջվի գտնելու համար։ Storm Z-ով էլ ինչ-ինչ պատճառներով անմիջապես ուղարկում են դիահերձարան:
Կանչում են դիահերձարան, քեզ համար հոգեբան են ուղարկում, իսկ նա քեզ տանում է տեղ, զրույց վարում, եթերայուղով քսած թաշկինակ է տալիս, որ նեխած դիերի հոտը չեզոքացվի։ Երբ մտնում ես տարածք, իմ խորհուրդն է՝ չնայել շուրջդ, միայն՝ ոտքերի տակ:
Այնտեղ շատ սղլիկ է, նրանք ձեզ կտանեն բեռնաթափման գոտու միջով։ Երբ բերեն քննիչի մոտ, կլինի անձը հաստատող, լուսանկարներ ցույց կտան, եթե ցանկություն լինի, կարող են դիակը ցույց տալ։ Հետո կլրացնեն բոլոր փաստաթղթերը և կհարցնեն, թե որտեղ թաղեն, ուր ուղարկեն։ Այս կետը պետք է նախապես դիտարկել: Ինքը՝ Մարակուշևը, անձամբ ներգրավված է ձեր զինկոմիսարիատների հետ կապի մեջ՝ ուղարկելու և հուղարկավորության կազմակերպման համար։ Օդային ուժեր գնալն անիմաստ է՝ ուղարկում են։ Մարակուշևը մահվան վկայական կտա, սա է հիմնական փաստաթուղթը։ Հետո ամեն ինչ անում ենք զինկոմիսարիատի միջոցով»։
Սա այն դժոխքն է, որի մեջ իրենց այրիներին, դուստրերին և մայրերին գցեցին նրանք, ովքեր լսեցին այս անամոթ հավաքագրողներին և համաձայնեցին մասնակցել այս ահավոր պատերազմին: Նրանց խոստացան մրցանակներ, «փառքի ծառուղի», պատիվ ու հարգանք, շատ փող և պատերազմի վետերանի կյանք, բայց դե ֆակտո՝ մահ, հազարավոր այլանդակված դիակների գարշահոտություն ու ցավ, մղձավանջներ և սթրես, որտեղ հազարավոր դժբախտ ռուս կանայք փնտրում են իրենց ամուսիններին, հայրերին և որդիներին:
Ավելի ճիշտ՝ ինչ մնացել է նրանցից մի քանի շաբաթվա ընթացքում օտար հողում ստոր նվաճողական պատերազմում։ Բոլորն էլ անփառունակ ու անմիտ մահացան՝ ստոր բռնապետին ու նրա կամակատարներին հաճոյանալու համար։
Աստված գիտի, մեկ տարուց ավելի է, ինչ անում ենք հնարավոր ամեն ինչ՝ դա կանխելու և կասեցնելու համար։ Բայց, ցավոք, ռուսական բանտերում ոչ բոլորն են բարեկամական հարաբերությունների մեջ, և ոչ բոլորն են մեզ լսել։ Մենք սա գրում ենք նրանց համար, ովքեր գտնվում են զնդաններում, և ում Պուտինը ցանկանում է հանել մահացու հավաքագրման 4-րդ ալիքով»,- ասել է ականատեսը։