«Ինձ հարցրել են` արդյո՞ք 86.600 քառակուսի կմ-ի մեջ մտնում է Լեռնային Ղարաբաղը, ես ասել եմ` այո». Փաշինյան
![]() 547 Երկուշաբթի, 11 սեպտեմբերի, 2023 թ., 22:48 «Հանրային հեռուստաընկերության» եթերում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին հաստատեց՝ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի՝ 86.600 քառակուսի կմ տարածքային ամբողջականությունը, որի մեջ է նաև Արցախը: «Ինձ հարց է հնչել՝ արդյոք 86.600 քառակուսի կմ-ի մեջ մտնում է Լեռնային Ղարաբաղը, ես ասել եմ՝ այո»,- հայտարարեց Փաշինյանը՝ մանրամասնելով, թե այս հայտարարությամբ Հայաստանը փորձել է արձանագրել իրադրության ու ճգնաժամի լուծման ճարտարապետության մասին պայմանավորվածությունը, ինչ պայմանավորվել են Ադրբեջանի հետ: «Ադրբեջանը միշտ չէ, որ ցույց է տալիս հավատարմությունը պայմանավորվածություններին: Ադրբեջանն ի ցույց է դրել հարցերն ուժային ճանապարհով լուծելու իր մոտեցումը, ու Հայաստանը փորձ է անում քաղաքական հայտարարություններով ինչ-որ կերպ կառավարել ուժային սցենարները»,- ասաց Փաշինյանը: |