Իրանում բրոնզե դարի շրթներկ են հայտնաբերել
Իրանի հարավ-արևելքում գտնվող Քերման նահանգում պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել է փոքրիկ սրվակ, որը բրոնզե դարի մուգ կարմիր շրթներկի պատյան է եղել: Այս մասին ասվում է Թեհրանի համալսարանի (University of Tehran, Իրան) կայքում։ Հետազոտողների թիմում ընդգրկվել են հնագետներ և դեղագետներ Իրանի և Իտալիայի գիտական կենտրոններից:
Գիտնականները ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգնությամբ վերլուծություն են կատարել և պարզել, որ այս սրվակում առկա են կարմիր նյութի հանքային բաղադրիչներ (հեմատիտ, մանգանի օքսիդ, բրաունիտ)՝ խառնված կապարափայլի, բուսական մոմերի և այլ օրգանական նյութերի հետ:
«Այս խառնուրդը զարմանալիորեն հիշեցնում է ժամանակակից շրթներկի բաղադրատոմս: Մենք նաև կարողացանք պարզել, որ արտեֆակտը թվագրվում է մ.թ.ա. 2-րդ հազարամյակով»,- ասվում է համալսարանի հայտարարության մեջ: