Ռուսաստանն սպառնացել է պատժամիջոցներ կիրառել «բարեկամ երկրների» դեմ՝ «Միր» քարտերից հրաժարվելու համար
Ռուսաստանը՝ որպես «վերջին միջոց», կարող է պատասխան քայլեր ձեռնարկել այն երկրների դեմ, որոնք արգելափակում են «Միր» վճարային համակարգի քարտերի աշխատանքը, չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ՌԴ Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան՝ ելույթ ունենալով Պետդումայում։
«Պատժամիջոցները չեն դադարում մեր ֆինանսական հատվածի վրա, դրանք ուժեղանում են,- ասել է նա։- Եվ, չնայած այս պատժամիջոցներին, մենք շարունակում ենք երկխոսությունը բարեկամ երկրների հետ ենթակառուցվածքների պահպանման և զարգացման և այլընտրանքային լուծումների որոնման շուրջ»:
Ըստ Նաբիուլինայի, Ռուսաստանը գործընկեր երկրներին բացատրում է, որ «Միր»-ի աշխատանքի պահպանումը բխում է իրենց շահերից. ռուսական քարտեր են պետք ռուս զբոսաշրջիկներին, ինչպես նաև աշխատանքային միգրանտներին, ովքեր իրենց վաստակը տեղափոխում են հայրենիք:
Այնուամենայնիվ, պատասխան պատժամիջոցները, ինչպիսիք են արգելքներն ու սահմանափակումները, «տեսականորեն հնարավոր են»,- ասել է Նաբիուլինան: «Բայց ես կարծում եմ, որ դրանք պետք է դիտարկվեն՝ որպես ծայրահեղ միջոցներ երկրների նկատմամբ, եթե նրանք իրենց կառուցողական չեն պահում և չեն աշխատում լուծումներ գտնելու և որոշ այլընտրանքային մեխանիզմներ գտնելու ուղղությամբ»,- հավելել է նա։
Ղրիմի անեքսիայից անմիջապես հետո գործարկված և ավելի քան 130 միլիոն պլաստիկ քարտ պարունակող «Միր» համակարգը փետրվարին հայտնվեց ամերիկյան պատժամիջոցների տակ, որից հետո Հայաստանի, Ղրղզստանի և Ղազախստանի բանկերի մեծ մասը հրաժարվեցին աշխատել դրա հետ:
Մարտի վերջին Mir Pay բջջային հավելվածը հեռացվեց Android Google Play խանութից։ Միաժամանակ Samsung-ը հայտարարեց, որ ապրիլի 3-ից օգտվողները չեն կարողանա օգտագործել կամ ավելացնել Mir քարտերը Samsung Pay-ում, իսկ չինական UnionPay վճարային համակարգը արգելափակել է MIR-UnionPay համաբրենդային քարտերի աշխատանքը Ռուսաստանի Դաշնությունից դուրս։ Հաջորդը, Տաջիկստանի և Բելառուսի բանկերը կարող են հրաժարվել «Միր»-ից, «Կոմերսանտ»-ին հայտնել է բանկային շուկայի աղբյուրը:
Բելառուսական Belkart համակարգը և տաջիկական Korti Milli-ն համաձայնագրեր ունեն Ազգային վճարային քարտերի համակարգի (NSCP) գործարկման վերաբերյալ, որը Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի 100% դուստր ձեռնարկություն է, որը պատասխանատու է «Միր»-ի սպասարկման և թողարկման համար: NSPK-ն ներառված է ամերիկյան ֆինանսների նախարարության «սև ցուցակներում», ուստի Բելառուսի և Տաջիկստանի վճարային համակարգերը նույնպես տեսանելի ապագայում կարող են խզել հարաբերությունները, կարծում է «Կոմերսանտի» աղբյուրը։