Ռիչարդ Գիրը և Թոմ Հենքսը լքել են ԱՄՆ-ն Թրամփի հաղթանակից հետո
Հոլիվուդյան աստղեր Ռիչարդ Գիրը և Թոմ Հենքսը կատարել են 2024 թվականին Քամալա Հարիսի նախընտրական արշավի ժամանակ տված խոստումները և հեռացել են Միացյալ Նահանգներից այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը կրկին հաղթեց ընտրություններում։ Լինելով երկիրը լքած առաջին հայտնիներից՝ նրանք դարձան քննարկման ու հումորային մեկնաբանությունների առարկա սոցիալական ցանցերում։
Ռիչարդ Գիր. «Փոփոխությունը հորիզոնում է».
Ռիչարդ Գիրը, որը հայտնի է իր մասնակցությամբ այնպիսի կուլտային ֆիլմերում, ինչպիսիք են «Գեղեցկուհին» և «Կույր կողմը», չվարանեց։ Դերասանը վաճառել է իր տունը 10,75 մլն դոլարով և հեռացել ԱՄՆ-ից՝ մտադրվելով հաստատվել Իսպանիայում՝ կնոջ՝ Սիլվայի հայրենիքում։ Գիրն, ով երկար ժամանակ խոսում էր հեռանալու ցանկության մասին, երախտապարտ էր իր կնոջը այն երջանկության համար, որը նա բերեց իր կյանք: Vanity Fair-ին տված հարցազրույցում նա նշել է, որ ցանկանում է առնվազն վեց տարի անցկացնել Իսպանիայում՝ կնոջ հետ Ամերիկայում անցկացրած վեց տարիների դիմաց։
Քալիֆորնիայի նրա շքեղ առանձնատան վաճառքը, որը նախկինում պատկանել է ռոքի լեգենդ Փոլ Սայմոնին, անակնկալ չի եղել։ Ռիչարդը վաղուց էր արտահայտել այն միտքը, որ ցանկանում է հեռանալ Ամերիկայից և ընտանիքի հետ նոր կյանք սկսել Եվրոպայում։
Թոմ Հենքս. «Վազիր Ֆորեսթ վազիր»
Թոմ Հենքսը նույնքան ցայտուն հայտարարություն է արել երկիրը լքելու իր որոշման մասին։ Համացանցում տարածված են լուրերն այն մասին, որ դերասանը լքել է ԱՄՆ-ն Թրամփի՝ կրկին նախագահ դառնալուց հետո։ Իր բաց նամակում, որն իբր հրապարակվել է TikTok-ի միջոցով, Հենքսը հումորով և սարկազմով է մեկնաբանել ընտրությունների արդյունքներին իր արձագանքը։
«Երբ տեսա արդյունքները, մտածեցի՝ «Փախի՛ր, Ֆորեսթ, փախի՛ր»: Եվ դա հենց այն է, ինչ ես արեցի»,- ասել է դերասանն՝ անդրադառնալով համանուն ֆիլմում իր դերին:
Նա նաև կատակով հավելել է, որ չնայած իր հեռանալուն, դա համարում է «երկարատև քաղաքական արձակուրդ»։ Հենքսը խոստացել է վերադառնալ, բայց միայն «երբ Օփրան նախագահ դառնա», ինչը ավելի է զվարճացրել նրա երկրպագուներին:
Հոլիվուդյան աստղերի խոստումները
Թոմ Հենքսն ու Ռիչարդ Գիրը միակը չէին, որ 2024 թվականին Թրամփի հաղթանակից հետո որոշեցին լքել երկիրը։ 2024 թվականին շատ հայտնիներ, այդ թվում՝ Լեդի Գագան, Բարբրա Սթրեյզանդը, Ռոբերտ Դե Նիրոն, Թեյլոր Սվիֆթը, Ջենիֆեր Լոպեսը, Բոնոն և այլք, հայտարարել էին, որ եթե Թրամփը հաղթի ընտրություններում, իրենք կլքեն Միացյալ Նահանգները։ Ոմանք նույնիսկ բավականին տարօրինակ հայտարարություններ արեցին, օրինակ՝ Ռոբ Ռայները, ով խոստացավ «ինքնահրկիզվել», կամ Բոնոն, ով պատրաստվում էր «մեքենայով նետվել ժայռից»։
Ահա աստղերի ամբողջական ցուցակը, ովքեր հրապարակայնորեն խոստացել են հեռանալ Միացյալ Նահանգներից, եթե Թրամփը հաղթի 2024 թվականի ընտրություններում.