Եվրոպան կարող է մինչև 100 հազար զինվոր ուղարկել Ուկրաինա. #Reuters
Եվրոպան կարող է մոտ 100000 զինվոր տեղակայել Ուկրաինա՝ որպես խաղաղապահներ։ «Զսպող ուժը» կարող է ձևավորվել հինգից ութ երկրներից բաղկացած կոալիցիայի կողմից, Reuters-ին հայտնել է ուկրաինացի պաշտոնյան՝ անանունության պայմանով:
Նշվում է, որ վերլուծաբաններն ու պաշտոնյաները տարբեր գնահատականներ են տալիս նման ուժերի թվի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ շատ բան կախված կլինի նրանց կոնկրետ առաքելությունից։ Ենթադրվում է, որ խելամիտ կլիներ մոտ 40 հազար եվրոպացի զինվոր ուղարկելը։
Ըստ ավստրիացի ռազմական փորձագետ Ֆրանց-Ստեֆան Գադիի, որն այժմ գտնվում է Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտում, ռոտացիոն սխեմայի համաձայն, որտեղ ստորաբաժանումները պատրաստվում են տեղակայմանը և վերականգնվում տեղակայումից հետո, առաքելությանը կարող է ներգրավվել մոտ 100000 զինվոր: «Դա, անշուշտ, զգալիորեն կօգնի եվրոպական ցամաքային զորքերին»,- նշել է նա։
Նա նաև ընդգծել է, որ նման դեպքում եվրոպական երկրները ստիպված կլինեն կրճատել այլ առաքելությունները։ Մասնավորապես, «Բալկաններում խաղաղություն պահպանելու համար»։
Իտալիայի պաշտպանության նախարար Գիդո Կրոզետտոն ասել է, որ խաղաղապահները պետք է գործեն ՄԱԿ-ի հովանու ներքո: Սակայն այլ պաշտոնյաներ ասում են, որ դա Ռուսաստանին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամին, չափազանց մեծ ազդեցություն կտա: Աղբյուրը գրում է նաև, որ Եվրոպան պետք է համոզի ԱՄՆ-ին մասնակցել այս գործողությանը, թեկուզ հետախուզական և այլ օպերատիվ աջակցության առումով։