Ուկրաինան 1 միլիարդ դոլար է ստացել ռուսական ակտիվներից
Ուկրաինան 1 միլիարդ դոլար է ստացել ռուսական ակտիվներից, որոնք սառեցվել են ԱՄՆ-ում, հայտարարել է երկրի վարչապետ Դենիս Շմիհալը։
Ուկրաինական կողմը նախատեսում է ԱՄՆ-ից ստանալ ևս 19 միլիարդ դոլար՝ ռուսական ակտիվների օգտագործումից։
«Շնորհակալություն մեր ամերիկացի գործընկերներին և Համաշխարհային բանկին արդարությանն ուղղված այս կարևոր քայլի համար»,- գրել է Շմիհալը Telegram-ի իր ալիքում։
Հունիսին G7 երկրները հայտարարեցին Ուկրաինային 50 միլիարդ դոլար հատկացնելու իրենց որոշման մասին՝ օգտագործելով ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացված շահույթը: Հոկտեմբերին ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի գանձապետական ​​գերատեսչությունների ղեկավարներ Ջանեթ Յելենը և Սերխի Մարչենկոն համաձայնագիր են ստորագրել 20 միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրելու մասին: Ակնկալվում է, որ Եվրոմիությունը կհատկացնի ևս 20 միլիարդ դոլար: Մնացած 10 միլիարդ դոլարը կտրամադրեն Կանադան, Ճապոնիան և Միացյալ Թագավորությունը: Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժումից հետո, Եվրոմիությունը, Կանադան, ԱՄՆ-ն և Ճապոնիան սառեցրել են Ռուսաստանի ակտիվները՝ մոտ 300 միլիարդ դոլարի, ԱՄՆ-ում գտնվում է մոտ 5-6 միլիարդ դոլար, իսկ Եվրոպյում՝ մոտ 210 միլիարդ դոլար: