Պատերազմի ժամանակ գրեթե 400 հազար ռուսաստանցի հաշմանդամ է դարձել
Ուկրաինայի հետ պատերազմը, որը շարունակվում է արդեն երեք տարի, բացի հարյուր հազարավոր սպանվածներից, Ռուսաստանին տվել է հաշմանդամների «բանակ», որը համեմատելի է Բրյանսկի կամ Տվերի բնակչության հետ։
2024 թվականի վերջի դրությամբ ռազմաճակատում ծանր վիրավորվել և հաշմանդամ է դարձել 376 հազար ռուսաստանցի, գնահատում է Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտը (IISS) իր տարեկան ռազմական հաշվեկշռի զեկույցում։
Պատերազմի սկզբից ռուսական բանակի ընդհանուր կորուստները, ըստ IISS-ի հաշվարկների, կազմում են 783 հազար մարդ։ Դրանցից 172 հազարը զոհվել է, 611 հազարը՝ վիրավորվել։ Վիրավորներից 235 հազարը բուժելի են, մնացածը հաշմանդամ են դարձել, նշում են ինստիտուտի փորձագետները։
Ծանր վիրավորների թվում յուրաքանչյուր երկրորդը բախվել է վերջույթների անդամահատման, The New York Times-ին ավելի վաղ հայտնել է վիճակագրությանը ծանոթ ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյան։ Այսպիսով, IISS-ի հաշվարկների հիման վրա՝ ճակատից վերադարձողների մեջ անդամահատվածների թիվը կարող է գերազանցել 180 հազարը։
Աշխատանքի նախարարությունը նմանատիպ թվեր է հայտարարել 2023 թվականի վերջին։ Բժշկասոցիալական փորձաքննությամբ հաստատված հատուկ ռազմական գործողության մասնակիցների հաշմանդամության դեպքերի կեսից ավելին կապված է վերջույթների անդամահատման հետ, ասել է վարչության պետի տեղակալ Ալեքսեյ Վովչենկոն։ «Բոլոր հետազոտվածների մոտ 54 տոկոսը հաշմանդամ է ճանաչվել վերջույթների անդամահատմամբ։ Վերին վերջույթների անդամահատումները կազմում են 20%, ինչը նույնպես «աննախադեպ բարձր համամասնություն է»։
Ռոսստատի տվյալներով՝ 2023 թվականին (հետագայում վիճակագրությունը դեռևս չի բացահայտվել), Ռուսաստանում հաշմանդամների թիվն աճել է 108 հազարով, ինչը ռեկորդային է 2005 թվականից ի վեր։ Գրեթե նույն չափով աճել է Սոցիալական հիմնադրամի համակարգում հաշմանդամության թոշակ ստացողների թիվը, որն ամենաբարձր աճն էր 1990-ականների վերջից ի վեր, երբ չեչենական պատերազմների վետերանները զանգվածաբար ընդգրկվեցին վիճակագրության մեջ: Տեխնիկական վերականգնողական սարքավորումների կարիք ունեցող հաշմանդամների թիվը 2023 թվականի վերջին հասել է ռեկորդային 11 տարվա առկա վիճակագրության՝ 468 հազար մարդ։ Պատերազմի սկզբից նրանց թիվն աճել է 42%-ով։
Կառավարությունը նախատեսում էր տարեկան 60-70 հազար անդամահատվածի պրոթեզավորման ծախսեր՝ կրկնակի ավելի, քան մինչ պատերազմը: Սակայն հատկացված գումարը բավարար չէ, իսկ ռազմաճակատից վերադարձած զինվորներն ամիսներ շարունակ սպասում են պրոթեզներին, «Վերստկային» պատմել են անդամահատվածների վերականգնողական ամենամեծ կենտրոններից մեկի՝ Վորոնովսկոյեի բժիշկները։
Բժիշկներից մեկի խոսքով՝ բազմաթիվ վետերաններ հաստատությունում անցկացրել են 4-5 ամիս և ավելին՝ սպասելով պրոթեզավորման։ Միևնույն ժամանակ, ըստ կանոնակարգի, մի քանի շաբաթ է հատկացվում հենց պրոթեզավորմանը, սակայն դրա համար ապրանքներ չկան։
Արմեն Գրիգորյանի ունեցվածքը՝ պաշտոնը լքելուց հետո
6821:24
Աննա Վարդապետյանը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի վերաբերյալ
4621:12
Էդիկ Մալոյանի խափանման միջոցը փոխվել է
««Գայլն ու գառը» տրամաբանությամբ քպ-ի հետ հարաբերվելը միշտ հանգեցնում է «գառան խաշլամայի»». Ռուբեն Մելիքյան
4820:54
«Ըստ ՊԵԿ-ի՝ Եկեղեցին մտնում է Հայաստանի 1000 ամենախոշոր հարկատուների ցուցակում». Ալեքս Թովմասյան (տեսանյութ)
4520:30
«Կոնջորյանի պահվածքը նվաստացրեց հենց իրեն». Գարիկ Սահակյան
5720:12
Հակառակ հայկական կողմի պնդումներին՝ որևէ նախնական համաձայնություն չկա Հայաստանի հետ TRIPP նախագծի վերաբերյալ. Իրանի ԶՈւ ներկայացուցիչ
7119:42
«Բոլոր խոսակցությունները՝ բնակչության վերադարձի մասին, կոնֆլիկտածին են». Ռուբեն Ռուբինյան (տեսանյութ)