«Կուլիսների ետևում Մարտունի բերած հիմնավորումները «տուպիզմի» գագաթնակետն են». Անժելա Թովմասյան
Երկուշաբթի, 31 մարտի, 2025 թ., 22:00
«Հայելի» ակումբի նախագահ Անժելա Թովմասյանի գրառումը. «Կուլիսների ետևում Մարտունի բերած հիմնավորումները «տուպիզմի» գագաթնակետն են
«Նախ եվ առաջ, ով է ասել, որ որևէ մեկին կարելի է շուրջ 12 ժամ մի ամբողջ ժողովրդի հիմարի տեղ դնել, սպասեցնել, «լոլո» կարդալ։ Սա մեծամտության, տխմարության կամ ապուշ լինելու ցուցիչ չէ․ սա մարդկանց վրա թքած ունենալու, սեփական դերն ու չափը չհասկանալու ցուցիչ է, այսինքն՝ կա խորը արժեհամակարգային խնդիր։
Երկրորդը՝ ի՞նչ է նշանակում «Նիկոլը Վարդանիկին կարա նստացնի»։ Ամենավերջին ապուշին էլ է պարզ, որ Նիկոլը Հայաստանում չի կարող կալանավորել միայն Աննա Հակոբյանին։ Քեզանից ավելի անմեղ, ավելի ազնիվ, ավելի հայ, ավելի հայրենանվեր մարդիկ են հայտնվել բանտում, անգամ մահացել դատարանի դահլիճում։
Երրորդը՝ «իմ ու Վարդանիկի միջև արյուն է հոսել»։ Իսկ քո ու Նիկոլի միջև արյուն չի հոսե՞լ։ 8000 տղաների ու 15000 հաշմանդամների արյունը քեզ հարազա՞տ չի։ 15 տարի է անցել, տղա՞ էիր, վրեժ ունեի՞ր՝ մինչ այդ լուծեիր։ Կամ ո՞վ ես դու, քո մանր ներքին կասկածներով ու խնդիրներով, որ մի ամբողջ ժողովրդի կամք հակադրես քո բարդույթներին։
Չորրորդ՝ անկախ նրանից, թե ինչ են ասում քեզ քո ղեկավարներն ու նրանց ընտանիքի անդամները՝ հարվածը ժողովրդին տալու ես դու, ուրեմն հարված ստանալու ես հենց դու։
Հինգերորդ՝ չի կարող լինել երրորդ թեկնածու․ ու չի կարող լինել ոչ թե որովհետև նա սեռախեղվածի ձեռք սեղմող հերթական անցորդ է, այլ որովհետև չկա անգամ երկրորդ թեկնածու։ Դու թեկնածու չես․ դու հերթական մեկն ես։