Ուկրաինայում հրադադար չի լինի. երբեք. Politico
Ուկրաինայում հրադադարի մասին խոսք անգամ չկա. Կրեմլը հետաքրքրված չէ խաղաղությամբ և շարունակում է պահանջել Կիևի կապիտուլյացիան։ ԱՄՆ-ի նախագահը, սակայն, չի ցուցաբերում Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառելու ցանկություն՝ կրակը դադարեցնել ստիպելու նպատակով։
Այս մասին գրում է Politico-ի կարծիքների բաժնի խմբագիր Ջեյմի Դեթմերը։
Նրա կարծիքով, պատահական չէր, որ Ստամբուլում գտնվող ռուսական պատվիրակությունը հիշեց Շվեդիայի հետ 1700–1721 թվականների պատերազմը՝ սպառնալով Ուկրաինային երկարատև, ուժասպառ պայքարով։
«Պուտինն իրեն պատկերացնում է՝ որպես նոր Պետրոս Մեծ. նա նույնիսկ իր նախարարների կաբինետում ունի 18-րդ դարի ցարի բրոնզե արձան։ Նա, հավանաբար, կարծում է, որ երկարատև մարտերը կօգնեն իրեն՝ հասնել Ուկրաինայում իր ռևանշիստական ​​նպատակների մեծ մասին։ Բացի այդ, անվերջ բանակցությունները թուլացնում են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ցանկությունը»,- գրում է լրագրողը։
Դեթմերը նշում է, որ Թրամփի և Պուտինի երկժամյա հեռախոսազրույցը խաղաղությունը չի մոտեցրել։ Ռուսաստանի առաջնորդի վրա զայրանալու փոխարեն, ինչպես սպասում էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, ամերիկացի նախագահը, կարծես, պատրաստ է զիջել և նույնիսկ հետ է կանգնել պատերազմը դադարեցնելու իր կարողության մասին նախկին հայտարարություններից։
«[Ուկրաինայի պատերազմը] եվրոպական իրավիճակ էր, և այն պետք է այդպես էլ մնար։ Սակայն նախորդ վարչակազմը մեզ համոզեց, որ մենք պետք է միջամտենք»,- Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո լրագրողներին բողոքել էր Թրամփը՝ հավելելով. «Եթե խաղաղության բանակցություններում առաջընթաց չլինի, ես պարզապես հետ կքաշվեմ»։
Դիտորդը համոզված է, որ եթե ԱՄՆ-ն դուրս գա բանակցային գործընթացից, դա «ծիծաղ կառաջացնի Կրեմլում»։
«Մոսկվայի կարմիր գծերը մեկ յոտի չափով չեն շարժվել լայնածավալ ներխուժման սկզբից ի վեր։ Ռուսաստանը կշարունակի պատերազմը Թրամփի վարչակազմի օգնությամբ, որը պատրաստ չէ ճնշում գործադրել Պուտինի վրա և քիչ հավանական է, որ շարունակի Ուկրաինային ցուցաբերվող ռազմական աջակցություն։ Ինչո՞ւ պետք է Պուտինը լուրջ բանակցություններ վարի, եթե նրան ոչինչ չի սպառնում, բացի հակամարտությունից Ամերիկայի դուրս գալուց»,- ամփոփում է լրագրողը։
Ստամբուլում անհաջող բանակցություններից հետո վերլուծաբանները նշեցին, որ առնվազն մեկ կամ երկու տարի հրադադար չի լինի։
Թրամփի և Պուտինի հեռախոսազրույցը գնահատվեց՝ որպես ավելի աղետալի։ Ըստ ներքին աղբյուրների՝ եվրոպացի առաջնորդները ցնցված էին, որ ԱՄՆ-ի նախագահը չստացավ Մոսկվայի համաձայնությունը 30-օրյա հրադադարի վերաբերյալ և հրաժարվեց նոր պատժամիջոցներ կիրառել կրակը դադարեցնելուց հրաժարվելու համար։