Լավրովը ժամանել է Բրազիլիա՝ մասնակցելու BRICS-ի գագաթնաժողովին
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը ժամանել է Ռիո դե Ժանեյրո, որտեղ հուլիսի 6-7-ը տեղի կունենա BRICS գագաթնաժողովը, հաղորդում է «Կոմերսանտի» թղթակիցը։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տեսակապի միջոցով կմասնակցի գագաթնաժողովի լիագումար նիստին։
Գագաթնաժողովին կմասնակցեն BRICS անդամ երկրները (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա, Եգիպտոս, Իրան, ԱՄԷ, Եթովպիա և Ինդոնեզիա), Սաուդյան Արաբիան, որը դեռևս չի ավարտել անդամակցության ընթացակարգը, 10 գործընկեր պետություն, 8 հրավիրված երկիր և 9 միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպություն։ Հրավիրված երկրների թվում են Թուրքիան, Ադրբեջանը, Պաղեստինը, Քենիան, Կոլումբիան, Մեքսիկան, Չիլին և Ուրուգվայը։
BRICS-ի նախորդ գագաթնաժողովը Ռուսաստանի նախագահությամբ անցկացվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին Կազանում։ Այնտեղ հայտարարվել է ասոցիացիայի գործընկեր պետությունների կատեգորիան ներդնելու որոշման մասին։ Առաջինը միացել են Բելառուսը, Բոլիվիան, Ղազախստանը, Կուբան, Մալայզիան, Թաիլանդը, Ուգանդան և Ուզբեկստանը։ Վիետնամը դարձել է ասոցիացիայի տասներորդ գործընկերը։