Չինաստանում տարածվում է մահացու վիրուս, որը բուժման չի ենթարկվում. The Independent
Չինաստանում, ինչպես գրում է The Independent-ը, սկսել է տարածվել մի վիրուս, որը բուժման չի ենթարկվում: Արդեն գրանցվել է մահացու վիրուսով վարակման 5000 դեպք։
Խոսքը չիկունգունյա տենդի վիրուսի մասին է. այն փոխանցվում է մոծակի խայթոցների միջոցով և կարող է լուրջ բարդություններ առաջացնել՝ ուժեղ հոդերի ցավ, ջերմություն և նյարդաբանական խանգարումներ։
Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը հաղորդում է, որ միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում Գուանդուն նահանգում հայտնաբերվել է ավելի քան 2800 հազար նոր դեպք։
Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ի հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնը պատրաստում է նախազգուշացում Չինաստան ուղևորություններ պլանավորող քաղաքացիների համար՝ վարակների աճի հետ կապված։
Իր հերթին, Պեկինը սկսել է պայքարել վիրուսի դեմ. գիտնականները բուծել են հսկա մոծակներ, որոնք ուտում են Aedes թրթուրներ, որոնք չիկունգունյա վիրուսի կրողներ են։