Նյու Յորքում 15,000 բուժքույր գործադուլ է հայտարարել
Նյու Յորք քաղաքի խոշորագույն հիվանդանոցների մոտ 15,000 բուժքույր գործադուլ է հայտարարել, հաղորդում է The New York Times-ը։
Աշխատակիցները բողոքում են անձնակազմի պակասի պատճառով գերծանրաբեռնվածությունից։ Նրանք պահանջում են անձնակազմի նվազագույն մակարդակ, աշխատավարձի բարձրացում՝ համապատասխան գնաճին և անվտանգության ուժեղացված միջոցառումներ։ Ցուցարարների խոսքով՝ վերջին տարիներին Նյու Յորքի հիվանդանոցներում կրակոցների և կրակոցների սպառնալիքների դեպքեր են եղել։ Որոշ բժշկական հաստատություններում բացակայում են մետաղական դետեկտորներ և այլ միջոցներ՝ հիվանդանոցներ մտնողների մոտ զենքի առկայությունն ստուգելու համար։
Հունվարի 12-ին, ժամը 6-ին սկսված գործադուլը ազդել է քաղաքի հիմնական բժշկական հաստատությունների վրա, այդ թվում՝ Կոլումբիայի համալսարանի Փրեսբիթերական հիվանդանոցի, Մոնտեֆիորե բժշկական կենտրոնի, Մաունթ Սինայի գլխավոր կամպուսի և այլ հիվանդանոցների վրա։ Նահանգապետ Քեթի Հոչուլը զգուշացրել է բժշկական օգնության հասանելիության հնարավոր կրճատման մասին։
Հիվանդանոցի պաշտոնյաները նախապես պատրաստվել են բողոքի ցույցերին։ Հիվանդանոցի վարչակազմը պայմանագրեր է կնքել անձնակազմի գործակալությունների հետ՝ ժամանակավոր բուժքույրեր վարձելու համար՝ բողոքի ցույցերի ընթացքում բժշկական օգնությունը հասանելի դարձնելու համար։ Գործադուլից տուժած հիվանդանոցների հիվանդները տեղափոխվում են այլ հաստատություններ, երբեմն՝ առանց իրենց համաձայնության։