Ուկրաինայի ԶՈՒ-ն հայտարարել է Ռուսաստանի ամենամեծ նավահանգստին հարված հասցնելու մասին
Ուկրաինայի գլխավոր շտաբը հայտարարել է Կրասնոդարի երկրամասի Վոլնա գյուղի մոտ գտնվող «Տամաննեֆտեգազի» նավթային տերմինալի վրա հարված հասցնելու մասին։
Գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ հրդեհի պատճառած վնասը դեռևս անհայտ է։
Կրասնոդարի երկրամասի աշխատանքային խումբը հայտարարել է, որ անօդաչու թռչող սարքի անկման պատճառով հրդեհ է բռնկվել նավթամթերք պարունակող բաքում։ Երևանի ժամանակով ժամը 11:00-ի դրությամբ հրդեհը ընդգրկել է 2200 քառակուսի մետր տարածք։ Հրդեհի մարմանը մասնակցում է 165 անձնակազմ և 45 միավոր տեխնիկա, այդ թվում՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցներ։
Ավելին, Ղրիմի Կաչա գյուղի մոտ վնասվել է ռուսական «Պանցիր-Ս1» զենիթահրթիռային և հրանոթային համակարգը։
Թամանի նավահանգիստը, որը գտնվում է Թեմրյուկի շրջանի Վոլնա գյուղում, նավթամթերքի փոխադրման հիմնական արտահանման կենտրոն է։ Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, այն նախկինում անօդաչու թռչող սարքերով հարձակման է ենթարկվել 2025 թվականի դեկտեմբերին, երբ չորս նավթամթերքի բաքեր հրդեհվել են՝ վնասելով երկու նավամատույց, երկու նավ և վառելիքային նավթատար։ Թամանի բեռնափոխադրման համալիրը նախատեսված է տարեկան 20 միլիոն տոննա նավթ և նավթամթերք մշակելու համար։ Արդյունաբերական աղբյուրների տվյալներով՝ 2025 թվականին նավահանգստով արտահանվել է մոտ 4,16 միլիոն տոննա նավթամթերք։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ փետրվարի 15-ի գիշերը և առավոտյան Ռուսաստանի վրա խոցվել է 156 անօդաչու թռչող սարք։