Բժիշկները հիվանդի աչքից հեռացրել են 20 սանտիմետրանոց որդ
Չեբոքսարիի Սվյատոսլավ Ֆյոդորովի անվան աչքի միկրովիրաբուժության կենտրոնի ակնաբույժները հիվանդի աչքից հեռացրել են մոտավորապես 20 սանտիմետր երկարությամբ կենդանի որդ։ Այս մասին հայտնել է Չուվաշիայի առողջապահության նախարարությունը։
Ուլյանովսկի մարզի 52-ամյա բնակիչը դիմել է բժշկական օգնության։ Նա գանգատվել է վերին կոպի տակ գոյացած գոյացությունից, որը նա նկարագրել է որպես «ուռուցք»։ Բժիշկները հայտնաբերել են հստակ սահմանագծով զանգված՝ լոբու չափ։ Այն չի ցավացել, ինչը լրացուցիչ կասկածներ է առաջացրել։
Ախտորոշիչ պունկցիայի ժամանակ բժիշկները պատռել են պարկուճը։ Այդ պահին վերքից դուրս է եկել մակաբույծի մի մասը։ Դրանից հետո մասնագետները որոշել են հեռացնել որդը։ Բժիշկը զգուշորեն բռնել է տեսանելի հատվածն աքցանով և աչքից հեռացրել կենդանի կլոր որդը։ Բժիշկները պարզաբանել են, որ հիվանդի մոտ ախտորոշվել է դիրոֆիլարիոզ։ Մակաբույծը մոտ մեկ տարի զարգացել է նրա կոպի մաշկի տակ։ Հիվանդի խոսքով՝ ամռանը՝ տանիքի վրա աշխատելիս, աչքի մոտ մոծակի խայթոց է զգացել։ Ավելի ուշ տեղում բիծ է առաջացել, որը աստիճանաբար մեծացել է։
Բժիշկները նշում են, որ դիրոֆիլարիոզը վտանգավոր է մակաբույծի՝ մարմնով մեկ տեղաշարժվելու ունակության պատճառով։ Առանց բուժման այն կարող է ներթափանցել այլ հյուսվածքներ և օրգաններ, այդ թվում՝ ուղեղ։
Վիրահատությունից հետո հիվանդին նշանակվել է հակաբորբոքային և հակամակաբուծային թերապիա։ Մասնագետները նաև նշել են նմանատիպ դեպքերի աճ Կենտրոնական Ռուսաստանում։ Նրանք դա բացատրում են մոծակների ընդլայնվող շրջանակով, որոնք տեղափոխում են մակաբույծի թրթուրները։
Բժիշկները խորհուրդ են տալիս դիմել բժշկի, եթե միջատների խայթոցներից հետո դեմքին կամ կոպերին շարժական ուռուցքներ են առաջանում։