Գերմանիան լրացուցիչ 300 միլիոն եվրո կհատկացնի Ուկրաինային զինամթերք մատակարարելու` չեխական նախաձեռնությանը
Գերմանիան լրացուցիչ 300 միլիոն եվրո կհատկացնի Ուկրաինային զինամթերք մատակարարելու՝ չեխական նախաձեռնությանը։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը՝ իր չեխ գործընկեր Յարոմիր Զունայի հետ հանդիպումից հետո։ Նրա խոսքերը մեջբերում են DW-ն։
Պիստորիուսի խոսքով՝ այս գումարը թույլ կտա ուկրաինական բանակի համար գնել մոտ 50,000 հրետանային արկ։ Նա չեխական նախաձեռնությունն անվանել է կարևոր գործիք՝ հինգ տարի Ռուսաստանի հետ պատերազմող երկրին օգնելու համար։
Զունան, իր հերթին, նշել է, որ Գերմանիան նշանակալի դեր է խաղում՝ որպես ռազմական տեխնիկայի և զինամթերքի մատակարար և չեխական պաշտպանական արդյունաբերության հետ միասին զգալի ներդրում է ունենում եվրոպական անվտանգության մեջ։
Չեխիան 2024 թվականին մեկնարկել է Ուկրաինային զինամթերք մատակարարելու նախաձեռնությունը։ 2026 թվականին նախագծի մասնակիցների թիվը կրճատվել է մինչև ինը, նախորդ տարվա 18-ի համեմատ։ Սա տեղի է ունեցել Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի պաշտոնը ստանձնելուց հետո։ Նա հայտարարել է, որ չի ցանկանում, որ Չեխիայի քաղաքացիները վճարեն Ուկրաինային զենք մատակարարելու համար։ Արդյունքում, որոշ երկրներ դադարեցրին իրենց մասնակցությունը նախաձեռնությանը։
Այնուամենայնիվ, Գերմանիան և մի քանի այլ երկրներ շարունակում են մնալ նախագծի մասնակիցներ։ Նախաձեռնության ամենամեծ դոնոր Գերմանիան 2025 թվականին ընդհանուր առմամբ մեկ միլիարդ եվրո է հատկացրել։
Չեխիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Ուկրաինան, ամենայն հավանականությամբ, մինչև տարեվերջ կստանա մինչև մեկ միլիոն արկ. Ուկրաինայի զինված ուժերը տարեսկզբին արդեն ստացել են մոտ 500,000 փամփուշտ։