ԱՄՆ-ի հետախուզությունն օգնում է ուկրաինական ԱԹՍ-ներին` արդյունավետորեն հարվածել ռուսական նավթավերամշակման գործարաններին. #FT
Ռուսաստանի նավթավերամշակման գործարանների վրա Ուկրաինայի կողմից զգալիորեն ավելի արդյունավետ հարվածները կարող են պայմանավորված լինել ամերիկյան հետախուզության օգնությամբ: Financial Times-ը՝ հղում անելով ուկրաինացի պաշտոնյաներին, գրում է, որ ԱՄՆ-ն օգնում է Կիևին՝ մշակել անօդաչու թռչող սարքերի օպտիմալ երթուղիներ՝ ռուսական ՀՕՊ համակարգերից խուսափելու համար:
Հրապարակման աղբյուրների համաձայն՝ այս հետախուզությունը թույլ է տալիս ավելի ճշգրիտ հաշվարկել անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքի ուղիները: Վաշինգթոնը դեռևս պաշտոնապես չի ընդունել իր դերն այս գործողություններում:
Այնուամենայնիվ, այս հարվածների արդյունավետության բարձրացումը պայմանավորված չէ միայն ամերիկյան օգնությամբ: Financial Times-ի կողմից մեջբերված վերլուծաբանները սա հիմնականում կապում են Ուկրաինայի սեփական տեխնոլոգիական առաջընթացի հետ. երկիրը կտրուկ մեծացրել է հեռահար անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը, սկսել դրանց զանգվածային արտադրությունը և բարելավել դրանց կառավարումը: Դա նշել է Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի Եվրասիական ծրագրի ղեկավար Ստեֆան Մեյստերը: Հունվարին թվային տեխնոլոգիաների համար պատասխանատու նոր նախարարի նշանակումը նույնպես նշվում է՝ որպես լրացուցիչ գործոն:
Այս հարվածային արշավի մասշտաբները արդեն աննախադեպ են դարձել: Լեհական Rochan Consulting վերլուծական ընկերության տվյալների համաձայն, որոնց հղում է կատարում FT-ն, մայիսին նավթավերամշակման գործարանների վրա ամսական 16 հաջող հարվածի ռեկորդ է սահմանվել։ Եվ 2026 թվականի սկզբից ի վեր ուկրաինական անօդաչու սարքերը ռուսական նավթավերամշակման գործարանների վրա հարձակվել են առնվազն 194 անգամ՝ 11 անգամ ավելի հաճախ, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Իր հերթին, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը պնդում է, որ խոցել է ուկրաինական անօդաչու սարքերի մեծ մասը։ Նախարարության պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 2026 թվականի առաջին կեսին Ռուսաստանի և ուկրաինական բռնազավթված շրջանների տարածքում մոտ 64,000 անօդաչու սարք է որսացվել, որոնցից կեսը տեղի է ունեցել վերջին երկու ամիսների ընթացքում։
Ինչպես նշում է FT-ն, հաղորդված որսումների թվի կտրուկ աճն անուղղակիորեն հաստատում է, որ Ուկրաինան զգալիորեն ավելացրել է արձակված անօդաչու սարքերի քանակը, և որ ռուսական հակաօդային պաշտպանությունը լուրջ ճնշման տակ է։
Այս հարձակումների ազդեցությունը զգացվում է ամբողջ Ռուսաստանում։ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա ազդեցությունը երկրի շրջանների կեսից ավելիին ստիպել է խիստ սահմանափակումներ կիրառել վառելիքի վաճառքի վրա, և բենզալցակայաններում ժամերով հերթեր են գոյանում։