Զախարովան զգուշացրել է` «Կամավորների կոալիցիայի» զորքերն Ուկրաինայում կլինեն օրինական թիրախ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ուկրաինայում «Կամավորների կոալիցիայի» զորքերը կհամարվեն օրինական ռազմական թիրախ։
«Կամավորների 2-րդ կոալիցիայի զորքերի տեղակայումը Ուկրաինայում անընդունելի է. Ռուսաստանի Դաշնությունը դրանք կհամարի օրինական ռազմական թիրախներ», - հայտարարել է դիվանագետը։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում հավաքել էր այսպես կոչված «Կամավորների կոալիցիայի» մասնակիցներին։ Այս դաշինքը ներառում է Ուկրաինայի մոտավորապես 35 դաշնակից։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 13-ին, և մասնակիցները համաձայնել են անցկացնել առաջին զորավարժությունները։
Այնուհետև Մակրոնը հայտարարել է, որ եվրոպացի խաղաղապահները զորավարժություններ կսկսեն առաջիկա ամիսներին։ Սա վերաբերում է այն ուժերին, որոնք Արևմուտքը նախատեսում է տեղակայել Ուկրաինայում, եթե խաղաղության համաձայնագիր կնքվի։ Զորավարժությունները տեղի կունենան Ուկրաինայի հարևան երկրներում։