Սպիտակ տունը Թրամփի հանդիպումները Զելենսկու և Նեթանյահուի հետ արդյունավետ է որակել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավարտել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպումները։ Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը X սոցիալական ցանցում։ «Երկու հանդիպումներն էլ դրական և արդյունավետ էին», - նշել է տիկին Լևիթը։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում։ ԱՄՆ-ի նախագահը պարոն Զելենսկու հետ խոսել է մոտ մեկ ժամ, իսկ պարոն Նեթանյահուի հետ՝ մեկուկես ժամ։
Վոլոդիմիր Զելենսկին նույնպես ասել է, որ հանդիպումը լավ է անցել։ Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ երկու կողմերը քննարկել են Կիևին ամերիկյան հակահրթիռային համակարգերի արտադրության լիցենզիաներ տրամադրելու և Ռուսաստանի հետ խաղաղության բանակցությունները խթանելու ուղիները։
Վարչապետ Նեթանյահուի և նախագահ Թրամփի հանդիպմանը ներկա պաշտոնյան իսրայելական Ynet լրատվական գործակալությանը հայտնել է, որ հանդիպումը «շատ դրական» է եղել։ «Ակնհայտ էր, որ առաջնորդների միջև փոխըմբռնում կար», - նշել է պաշտոնյան։ Երկու կողմերը, հավելել է նա, վերահաստատել են Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը կանխելու իրենց նպատակը և քննարկել Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի տարբեր սցենարներ։
Ուկրաինայի նախագահը և Իսրայելի վարչապետն այսօր ժամանել են Վաշինգթոն՝ սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հուղարկավորությանը մասնակցելու համար: