Իրանը պլանավորում էր հարվածել Ուկրաինայում գտնվող երեք թիրախների՝ ի պատասխան նավի վրա հարձակման
Իրանի գերագույն առաջնորդի խորհրդական Մոհսեն Ռեզային իրանական նավի վրա ուկրաինական հարձակումից հետո հայտարարել է, որ Թեհրանը պատրաստ է հարվածել Ուկրաինայում գտնվող երեք թիրախների, հաղորդում է Press TV-ն։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը նախկինում հայտնել էր, որ Ուկրաինան հուլիսի 25-ին ռազմական հարձակում է սկսել իրանական առևտրային նավի վրա։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է մեկ նավաստի, վիրավորվել է մեկ այլ նավաստի։
«Մենք պատրաստ էինք հարվածել Ուկրաինայում գտնվող երեք թիրախների, բայց չեղարկել ենք հարձակումը, երբ Ուկրաինան ներողություն է խնդրել», - Ռեզայիի խոսքերն է մեջբերել հեռուստաալիքը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Իսմայիլ Բաղային երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Իրանը տեղեկություններ ունի, որ Ուկրաինան միտումնավոր հարձակվել է Կասպից ծովում գտնվող իրանական նավի վրա՝ հավելելով, որ Թեհրանը կձեռնարկի բոլոր միջոցները՝ Կիևին պատասխանատվության ենթարկելու իր գործողությունների համար։