ԱՄՆ-ի 25 նահանգ դատական ​​հայց է ներկայացրել նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ
ԱՄՆ-ի 25 նահանգ երկուշաբթի օրը դատական ​​հայց է ներկայացրել նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ՝ նոր մաքսատուրքերի վերաբերյալ, դրանք անվանելով ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանի կողմից նախկինում չեղարկված ներմուծման հարկերը փոխարինելու փորձ, հաղորդում է Associated Press-ը։
Անցյալ ամիս ԱՄՆ-ն երկնիշ մաքսատուրքեր է սահմանել 59 երկրների և Եվրոմիության նկատմամբ՝ պնդելով, որ նրանք բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկում հարկադիր աշխատանքի միջոցով արտադրված ապրանքների ներմուծման դեմ պայքարելու համար։ Նոր մաքսատուրքերն ուժի մեջ են մտել Գերագույն դատարանում պարտությունից հետո Թրամփի կողմից սահմանված ժամանակավոր մաքսատուրքերի ժամկետը լրանալուց անմիջապես հետո։
«Գերագույն դատարանում պարտվելուց հետո վարչակազմը կրկին փորձում է անօրինական կերպով բարձրացնել ամերիկյան ընտանիքների և բիզնեսների հարկերը՝ մաքսատուրքերի նոր փուլով», - ասել է Նյու Յորք նահանգի գլխավոր դատախազ Լետիցիա Ջեյմսը։
Հայցին միացել են Արիզոնան, Քալիֆորնիան, Քոլորադոն, Քոնեքթիքութը, Դելավերը, Հավայան կղզիները, Իլինոյսը, Քենոուքին, Մասաչուսեթսը, Մերիլենդը, Մենը, Միչիգանը, Մինեսոտան, Նևադան, Նյու Ջերսին, Նյու Մեքսիկոն, Հյուսիսային Քարոլինան, Օրեգոնը, Փենսիլվանիան, Ռոդ Այլենդը, Վիրջինիան, Վերմոնտը, Վաշինգթոնը և Վիսքոնսինը։
Թրամփը պնդում է, որ բարձր մաքսատուրքերը կօգնեն վերականգնել ամերիկյան արդյունաբերությունը։ Անցյալ տարի նա չեղարկեց ԱՄՆ-ի երկարատև առևտրային քաղաքականությունը, որը հիմնված էր մաքսատուրքերի նվազեցման և ազատ առևտրի ընդլայնման վրա՝ գրեթե բոլոր ներմուծումների վրա մաքսատուրքեր սահմանելով։ Դրա համար նախագահը կիրառեց 1977 թվականի Միջազգային արտակարգ տնտեսական լիազորությունների մասին օրենքը (IEEPA)՝ պնդելով, որ ԱՄՆ-ի առևտրային դեֆիցիտը սպառնալիք է ներկայացնում ազգային անվտանգության համար։
Այնուամենայնիվ, փետրվարին Գերագույն դատարանը որոշեց, որ այս օրենքը նախագահին չի տալիս մաքսատուրքեր սահմանելու լիազորություն։ Որոշումից հետո վարչակազմն ստիպված էր վերադարձնել ներմուծողներին վճարված գումարը։
Այնուհետև Թրամփը սահմանեց 10% ժամանակավոր գլոբալ մաքսատուրքեր, որոնց ժամկետը լրացավ հուլիսի 24-ին։ Այժմ վարչակազմն օգտագործում է այլ մեխանիզմ՝ 1974 թվականի Առևտրի մասին օրենքի 301-րդ բաժինը, որը թույլ է տալիս նախագահին մաքսատուրքեր և այլ պատժամիջոցներ սահմանել արդար առևտրի կանոնները խախտող երկրների դեմ։
Հարկադիր աշխատանքի հետ կապված ապրանքների նոր մաքսատուրքերը տատանվում են 10%-ից մինչև 12.5% ​​և կիրառվում են այն երկրների նկատմամբ, որոնք մատակարարում են ԱՄՆ-ի ներմուծման 99%-ը։
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն գործում է օրենքի շրջանակներում՝ վերացնելու «անհիմն գործողությունները, քաղաքականությունը և գործելակերպը», որոնք վնասում են ամերիկյան առևտրին և աշխատողներին։
Այս նոր դատական ​​​​հայցը Թրամփի վարչակազմի սակագնային քաղաքականության դեմ ուղղված երրորդ իրավական մարտահրավերն է։ Հուլիսի սկզբին փոքր բիզնեսները նմանատիպ դատական ​​​​հայցեր էին ներկայացրել ԱՄՆ Միջազգային առևտրի դատարան։