Գերմանիան չունի օգտագործման պատրաստ գոնե մեկ ապաստարան. RND
RND-ի տվյալներով՝ Գերմանիան ներկայում չունի նույնիսկ մեկ լիարժեք գործող ռումբապաստարան։ Այնուամենայնիվ, Գերմանիայի իշխանությունները նախատեսում են քաղաքացիական պաշտպանությունը լիովին գործարկել մինչև 2029 թվականը։ Ուկրաինայում հակամարտության ֆոնին Բեռլինը զգալիորեն մեծացրել է զենքի և քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտում ներդրումները։ Այս ծրագրերի շրջանակներում 579 գործող բունկերների վերականգնման համար կհատկացվի 10 միլիարդ եվրո, իսկ տարեկան պահպանման ծախսերը կկազմեն 15 միլիոն եվրո։
Ներկայում Գերմանիան ունի ընդամենը մոտ 480,000 ապաստարան, որոնք հիմնականում տեղակայված են նկուղներում և ստորգետնյա կայանատեղիներում։ Սա խիստ անբավարար է երկրի 83.4 միլիոն բնակչության համար։
Միևնույն ժամանակ, նոր մշտական ​​պաշտպանիչ կառույցներ կառուցելու ծրագրեր չկան։ Մասնագետները գնահատում են, որ դրանց կառուցումը կարժենա 100 միլիարդ եվրո: