Կիևում ոչնչացվել են Toyota, Puma, INTERTOP և այլ ընկերությունների պահեստները
Ուկրաինայի պահեստները գիշերը դարձել են ռուսական հարձակումների հիմնական թիրախը, որի հետևանքով բիզնես կորուստներն ընդգրկում են միաժամանակ տասնյակ օբյեկտների՝ առցանց խանութներից մինչև մթերային ցանցեր և ավտոքիմիական արտադրողներ։
Օգոստոսի 5-ի գիշերը ռուսական զանգվածային հրթիռային հարվածի հետևանքով Կիևում և շրջակա տարածաշրջանում ոչնչացվել է առնվազն մեկ տասնյակ խոշոր լոգիստիկ համալիր՝ Rozetka-ից մինչև PUMA, Toyota, INTERTOP, NOVUS, LIQUI MOLY, Epicenter, Silpo և Nova Poshta։
Ընկերությունը հայտնել է, որ Բրովարիում գտնվող Rozetka-ի բաշխման կենտրոնի մեծ մասն անդառնալիորեն վնասված է։ Պահեստներում հրդեհներ են բռնկվել միաժամանակ Կիևի և Կիևի մարզի մի քանի շրջաններում։ Պաշարների կորստի պատճառով Ուկրաինայում առաջիկա շաբաթներին կամ ամիսներին սպասվում է որոշակի ապրանքների պակաս։ Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ քաղաքացիական լոգիստիկայի վրա գիշերը տեղի ունեցած հարձակման հետևանքով զոհվել է ընկերության առնվազն 10 աշխատակից։
PUMA-ն իր Instagram-ի էջում հայտարարել է ապրանքանիշի ապրանքները պարունակող լոգիստիկ համալիրի լիակատար ոչնչացման մասին, որը նա կիսում էր INTERTOP ցանցի հետ։ Երկու ընկերությունների թիմերը չեն տուժել, սակայն համալիրը ոչնչացվել է մի քանի րոպեի ընթացքում։
«Օգոստոսի 5-ի գիշերը ռուսական բալիստիկ հարձակման հետևանքով PUMA-ի ապրանքները պահող լոգիստիկ համալիրը լիովին ոչնչացվել է։ Առաջիկա շաբաթների և հավանական ամիսների ընթացքում Ուկրաինան կարող է PUMA-ի որոշակի ապրանքների պակաս զգալ», - նշել է ընկերությունը։
Toyota-ն հայտնել է Կիևի մարզում իր կազմի ոչնչացման մասին՝ գիշերը ռուսական բալիստիկ հարձակման պատճառով։
INTERTOP-ը, որի ապրանքները սպասարկում է Denka Logistics-ը, հաստատել է, որ իր արտադրանքը տեղափոխող գլխավոր գնացքը լիովին ոչնչացվել է և արդեն աշխատում է մատակարարումները վերսկսելու ուղղությամբ։
NOVUS սուպերմարկետների ցանցի լոգիստիկ կենտրոնը մի քանի ուղիղ հրթիռային հարվածներ է ստացել, սակայն զոհեր չեն եղել։ Միևնույն ժամանակ, Silpo-ի երկու բաշխման կենտրոնների վրա հարվածները խլել են ընկերության վեց աշխատակիցների կյանքը։
Ռուսաստանի օդային հարվածը ոչնչացրել է LIQUI MOLY-ի կենտրոնական գնացքը, որը մատակարարում է շարժիչային յուղեր Ուկրաինա։ Ընկերությունը հայտնել է տոննաներով ապրանքի կորստի մասին, և իր աշխատակիցների շրջանում վիրավորներ չկան։
Նույն գիշերը Ռուսաստանը վնասել է «Էպիկենտրոն» լոգիստիկ համալիրները, «Ռոզետկա» պահեստները և «Նովա Պոշտա» տեսակավորման կենտրոնը, որի հետևանքով զոհվել է երեք և վիրավորվել ութ մարդ։