Հյուսիսային Կորեան Ռուսաստանում տեղակայել է հրթիռային ստորաբաժանում և Մոսկվա է տեղափոխել 40 բալիստիկ հրթիռ
Reuters-ի տվյալներով՝ հղում անելով Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչությանը (ԳՀՎ), Վորոնեժի մարզում տեղակայվել է մոտ 90 հոգուց բաղկացած հյուսիսկորեական հրթիռային ստորաբաժանում՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի 112-րդ գվարդիական հրթիռային բրիգադի կազմում։
Նաև հաղորդվում է, որ Փհենյանն արդեն Մոսկվա է տեղափոխել 40 КН-23 և КН-24 բալիստիկ հրթիռների խմբաքանակ։ Ընդհանուր առմամբ, գործակալության տվյալներով՝ Հյուսիսային Կորեան և Կրեմլը մտադիր են առաջնագծի գոտում տեղակայել մինչև 120 հրթիռ և վեց արձակիչ։
Current Time-ը դեռևս չի հաստատել գործակալության հաղորդագրությունը։ Սակայն, մեկնաբանելով հրապարակումը, Ուկրաինայի ԳՀՎ մամուլի խոսնակ Անդրեյ Չերնյակը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի ղեկավարությունը, ամենայն հավանականությամբ, պլանավորում է օգտագործել Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային ուժերն Ուկրաինայի դեմ հարվածների համար։
Նրա խոսքով՝ կան տեղեկություններ, որ այս հյուսիսկորեական ստորաբաժանման անձնակազմի ճշգրիտ թիվը, տեղակայման կոնֆիգուրացիան և հրթիռների ընդհանուր թիվը կորոշվեն Մոսկվայի և Փհենյանի միջև հաջորդ ամիս կայանալիք բարձր մակարդակի բանակցությունների ժամանակ։
Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանը 2025 թվականի օգոստոսից ի վեր առաջին անգամ Ուկրաինայի թիրախների վրա արձակեց երկու հյուսիսկորեական բալիստիկ հրթիռ։ Գլխավոր հետախուզական վարչության տվյալներով՝ այս հարվածի ժամանակ օգտագործվել են 40 նոր խմբաքանակի հրթիռներ։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հղում անելով իր հետախուզական տվյալներին, հայտնել էր, որ Կրեմլը ցանկանում է Հյուսիսային Կորեայից ստանալ լրացուցիչ 30,000 զինվոր։
Հյուսիսային Կորեայի կողմից Ռուսաստան զորքեր տեղակայելու մասին հայտարարվել էր 2024 թվականի հոկտեմբերին, և Կրեմլը հաստատել էր դա 2025 թվականի ապրիլին։ «Ռենհապ» լրատվական գործակալությունը, հղում անելով հարավկորեական հետախուզությանը, հայտնել էր, որ ռուս-ուկրաինական սահմանին մարտերում զոհվել կամ վիրավորվել է մոտ 6,000 հյուսիսկորեացի զինվոր։ 2026 թվականի սկզբի դրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության Կուրսկի շրջանի առաջնագծի տարածքում տեղակայված էր առնվազն 11,000 հյուսիսկորեացի զինվոր՝ 10,000 մարտական զինծառայող և մոտավորապես 1,000 ինժեներական անձնակազմ։
2026 թվականի փետրվարին Փհենյանում կառուցվեց նոր բնակելի թաղամաս «արտասահմանյան ռազմական գործողության հերոս մարտիկների» ընտանիքների անդամների համար։ ԿԺԴՀ մայրաքաղաքում կառուցվեց նաև «Նոր աստղերի փողոց»՝ ի հիշատակ Կուրսկի շրջանի մարտերին մասնակցածների։
3522:30
Ռուսլան Բարսեղյանի կալանքը երկարաձգվել է 2 ամսով
3222:24
«Անձրևից հետո Երևանում երթևեկի համար ահավոր վիճակ է». Ոսկան Սարգսյան
«Զինված ուժերում 2026 թվականին արձանագրվել է մահվան 11 դեպք»․ Արամ Թորոսյան
5721:24
«Դատախազությունը դիմել է վերաքննիչ վարչական դատարանին՝ խնդրելով ավելի արագացնել Արցախի սեփականազրկման հարցը». Ռոման Երիցյան
5721:12
«1974թ-ի հուլիսի 14-ին Կիպրոսում տեղի ունեցավ այն, ինչը հետևանքների իմաստով նման էր 2018թ-ին ՀՀ-ում տեղի ունեցածին». Արա Պողոսյան
6121:00
«Հովհաննես Սահակյանին ձերբակալելիս բացակայել է հանցանք կատարած լինելու հիմնավոր կասկածը»․ Արսեն Բաբայան