Կորեայում 20 տարվա ազատազրկման են դատապարտել BTS-ի անդամ Ջոնգուկի բաժնետոմսերը գողանալ փորձող տղամարդուն
Կորեայում մի տղամարդ դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման՝ BTS անդամի հաշիվը կոտրելու փորձի համար։
Սեուլի դատարանը Չինաստանի քաղաքացուն դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման՝ BTS խմբի անդամ Ջոնգուկի բաժնետոմսերը գողանալու փորձի համար, հաղորդում է Yonhap News Agency-ն։
Հանցագործ խմբի ղեկավարը՝ Չուն ազգանունով, կազմակերպել է անձնական տվյալների անօրինական հավաքագրումը և հետագա խարդախությունը։ 2023 թվականի օգոստոսից մինչև 2025 թվականի հունվարը խումբը գործել է արտերկրում։ Հանցագործները տեղեկություններ են հավաքել հարուստ անձանց մասին և ակտիվացրել նրանց անուններով բջջային հեռախոսներ։ Սա նրանց թույլ է տվել զոհերի հաշիվներից գումար և գույք փոխանցել առանց վերջինների մասնակցության։ Ընդհանուր վնասը կազմել է մոտ 27.2 միլիոն դոլար։ Հանցագործներից մեկը BTS-ի անդամ Ջոնգուկն էր։ Խաբեբաները փորձել են նրա հաշվից հանել 5.9 միլիոն դոլարի HYBE բաժնետոմսեր։ Ընկերությանը հաջողվել է ժամանակին արգելափակել գործարքը՝ փրկելով երգչի ակտիվները։ Արտիստից բացի, խմբի գործողություններից տուժել է նաև հարավկորեական խոշոր կոնգլոմերատի գործարար (նրա անունը չի հրապարակվում)։
Դատարանը նշել է, որ հանցագործների մեթոդները տարբերվում էին սովորական ֆիշինգային հարձակումներից՝ հատկապես հարուստ անհատների վրա կենտրոնանալու պատճառով։ Չունը չի ընդունել իր մեղքը և չի զղջացել իր մեղքի համար։
Արագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահ Նաիրա Ալավերդյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է արդարացնող հիմքով (լուսանկար)
2323:36
10023:22
12122:54
Նավը, որի անձնակազմի անդամներն ադրբեջանցիներ են, հարձակման է ենթարկվել Սև ծովում (տեսանյութ)
10422:41
«ԱԺ-ն աշխատում է 10 ժամ և ոչ մի անդրադարձ՝ Նիկոլ Փաշինյանի «Քյարքին Հայաստան չէ» արտահայտությանը». Վլադիմիր Մարտիրոսյան