ՀՐԱՏԱՊ ԼՈՒՐ. Հրապարակում այս պահին ելույթ է ունենում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ
![]() 1508 Երեքշաբթի, 08 մայիսի, 2018 թ., 14:40 Հանրապետության հրապարակում այս պահին ելույթ է ունենում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Դիմելով հարյուր հազարավոր քաղաքացիներին՝ ասաց. «Այսօր դուք հաղթեցիք ու այլևս երբեք որևէ մեկը չի համարձակվի որևէ ոտնձգության՝ ընդդեմ ձեր հաղթանակի: Հաղթանակն այն չէ, որ ես եմ դարձել ՀՀ վարչապետ, այլ այն, որ դուք եք որոշել՝ ով լինի ՀՀ վարչապետ: Մի սուբյեկտ իրավուքն ունի որոշելու՝ ով լինի իշխանության ու այդ սուբյեկտը ՀՀ քաղաքացին է»,- ասաց նա: Փաշինյանի խոսքով՝ նախագահ, վարչապետ, նախարար, ընդամենը ծառայություն են մատուցում ժողովրդին ու այսուհետ ժողովուրդը պետք է հոգ տանի, որ բոլորն ազնիվ ու անմնացորդ ծառայեն հայ ժողովրդին, հակառակ դեպքում ժողովուրդը պետք է անի իր քայլը. «Հայտարարում եմ, որ ծառայում եմ հայ ժողովրդին, Արցախի Հանրապետությանը»,- ասաց վարչապետը: ![]() ![]() ![]() |