«Այս ուժերից ոչ մեկը չի կարող լինել իշխանություն մինչև 2020թ.». Հայկ Խանումյան
![]() 1889 Կիրակի, 10 հունիսի, 2018 թ., 02:05 Արցախում քաղաքական ճգնաժամի պատճառը 2017թ. մեկ անձի իշխանության վերարտադրության նպատակով սահմանադրության փոփոխությունն է: Սա կարմիր գիծ էր, որը երբեք չպետք էր անցնել: Այդ կարմիր գիծն անցել են Բակո Սահակյանը, Ազատ Հայրենիք կուսակցությունը, Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը: Այս ուժերից ոչ մեկը չի կարող լինել իշխանություն մինչև 2020թ.: Այս ուժերի ներկայացուցիչները չեն կարող լինել Արցախի նախագահ, ԱԺ նախագահ, կառավարության առանցքային պաշտոններում: Իշխանությունն այս ուժերի ձեռքում լինելու դեպքում մենք երբեք արդար ու ազատ ընտրություններ չենք ունենալու: 2020թ. արդար ու լեգիտիմ ընտրությունների միջոցով ժողովուրդը կորոշի իշխանության կազմն ու որակը: Բռնությունները, կոռուպցիան, բյուջեի թալանը, անարդյունավետ կառավարումը, հասարակության մեջ անարդարության բարձր մակարդակն անընդունելի են և մերժելի: Աղբյուրը` Հայկ Խանումյան «Ֆեյսբուք» |