Նիկոլ Փաշինյանը նոր նշանակումներ է կատարել
![]() 575 Երեքշաբթի, 12 հունիսի, 2018 թ., 12:35 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր որոշումներ է ստորագրել. Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասով՝ Արտյոմ Մխոյանին նշանակել արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության պետ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասով՝ Հակոբ Հակոբյանին նշանակել արդարադատության նախարարության գլխավոր հարկադիր կատարող։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Արսեն Մանուկյանին նշանակել աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Զարուհի Բաթոյանին նշանակել աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Արման Ուդումյանին նշանակել աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասով՝ Նարեկ Բաբայանին նշանակել տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասով՝ Դավիթ Գյուրջինյանին նշանակել կրթության և գիտության նախարարության լեզվի կոմիտեի նախագահ։ *** Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Արմեն Հարությունյանին նշանակել գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ: |