«Սեյրան Սարոյա՛ն, դու կռված մարդ, գեներալ մարդ, ազատամարտիկ մարդ, հիմա էլ չգիտե՞ս՝ ովքեր են գողացողները». Արամ Մանուկյան
![]() 2114 Երկուշաբթի, 18 հունիսի, 2018 թ., 14:05 «Էն 20 հոգին որ բերել, դատարկել են ապրանքը՝ վարորդը, արջերին կերակողները, վախեցե՞լ են ասել: Հաստատ արջ կերակրողներն ապրիլյան հերոսների կենացն են խմել... Երթուղայիններում վարորդները զինվորի 100 դրամը չեն վերցնում, ուրախանում են, իրենց խղճի համար ա, բա դուք ո՞նց եք սենց բան անում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀԱԿ փոխնախագահ, նախկին պատգամավոր Արամ Մանուկյանն՝ անդրադառնալով Մանվել Գրիգորյանի հետ կապված ԱԱԾ-ի սկանդալային բացահայտումներին: Այս համատեքստում նա հիշել է իր ու Սեյրան Սարոյանի 2016-ի հայտնի ելույթներն ու ասել. «Բա Սեյրան Սարոյա՛ն, դու կռված մարդ, գեներալ մարդ, ազատամարտիկ մարդ, հիմա էլ չգիտե՞ս՝ ովքեր են գողացողները»,- նշել է նախկին պատգամավորը: Հիշեցումները՝ ստորև. «Ավելի լավ ա՝ Աստված պատժի, քան դատախազը». Սեյրան Սարոյանը՝ բանակից փող գողացողների մասին