«Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր յուրահատկությունը». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 403 Շաբաթ, 23 հունիսի, 2018 թ., 15:25 Փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր յուրահատկությունը: Բացառություն չէ նաև հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը, որը ոչ պատերազմ է, ոչ խաղաղություն: Ռազմական ակտիվ գործողությունները, որը համարվում է պատերազմ, չի կարող կանխորոշվել: Ի տարբերություն տարածաշրջանում այլ հակամարտությունների հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը տարբերվում է հենց սրանով, որ անկանխատեսելի են ռազմական գործողությունները: Առաջին հրադադարի՝ 1994թ.-ից հետո, պատերազմի վերսկսման վտանգը միշտ կախված է եղել մեր գլխին: Չնայած պատերազմի վտանգը առկա է եղել, օրակարգային է եղել, սակայն պետք է փաստեմ, որ անցած տարիներին Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը մատերի արանքից է նայել մեր անվտանգությանը: Այն, ինչի հասել ենք այսօր բանակում, դա բացառապես զինված ուժերում և այլ ուժային կառույցներում ծառայաող նվիրյալների անձնական ներդրման շնորհիվ է: Չենք ունեցել պետական մոտեցում, չի եղել պետական քաղաքականություն: Այս ամենը ակնհայտ դարձավ 2016թ.-ի ապրիլին, երբ Ադրբեջանը անցավ ռազմական ակտիվ հարձակվողական գործողությունների: Աղբյուրը` Կարեն Հովհաննիսյան (Ֆեյսբուք) |