«Ժաննա խանումին պատժելը դաս կլինի մյուս տականքների և դավաճանների համար». Գագիկ Համբարյան
![]() 5961 Ուրբաթ, 29 հունիսի, 2018 թ., 13:25 ՇՊՀ նախկին դասախոս Գագիկ Համբարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. Ժաննա Գալստյանին պետք է վռնդել Արցախի խորհրդարանից: Նախօրեին տհաճ միջադեպ էր տեղի ունեցել Արցախի խորհրդարանում... Սեփական կարծիք ունեցող Արցախի խորհրդարանի պատգամավոր Հայկ Խանումյանը հարձակման էր ենթարկվել իր գործընկեր՝ ԱԺԿ խմբակցության պատգամավոր Ժաննա Գալստյանի կողմից... Փողոցայինին ու անդաստիարակին բնորոշ հայհոյախառն բառապաշարը գործի դնելուց զատ սույն դերասանուհին Հայկ Խանումյանին անվանել էր «գյալմա», որը թուրքերենից թարգմանաբար նշանակում է եկվոր... Դրանով Ժաննա խանումը ակնարկել է, որ Խանումյանն Արցախից չէ... Հետաքրքիր է, սույն տականքը, ով նաև կին է, չի հասկանում, որ նրա բարբաջանքները համընկնում են ազերիական և թուրքական քարոզչության հետ, որոնք ամեն օր և ամեն պատեհ առիթ բաց չեն թողնում սեպ խրելու հայ ժողովրդի մեջ՝ այն բաժանելով հայաստանցու, արցախցու, սփյուռքահայի... Հայ ժողովրդին մասնատող և ուժերը ջլատող ցանկացած մեկը Հայաստանի և հայ ժողովրդի թշնամին է... Աղբյուրը` Գագիկ Համբարյան (Ֆեյսբուք) |