«Լևոն Հայրապետյանին Քոչարյանն էր կանչել Մոսկվա, ինչից հետո նրան կալանավորեցին». Արթուր Սաֆարյան
![]() 5105 Չորեքշաբթի, 08 օգոստոսի, 2018 թ., 00:35 Լևոն Հայրապետյանի մտերիմ ընկեր Արթուր Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Որտեղ էին Ղարաբաղի և Հայաստանի այն պատգամավորները, որոնք ստորագրություններ են տալիս ի պաշտպանություն մեղադրյալ Քոչարյանի, երբ Ռուսաստանի Մորդովիայի գաղութներից մեկում լուռ հեռանում էր կյանքից մի մարդ ում կարողությունը մի քանի անգամ պակաս էր Քոչարյանի ունեցվացքից, սակայն նա ամեն ինչ, և ոչ միայն կարողությունը այլ նաև կյանքը դրեց իր հայրենիքի զոհասեղանին, իսկ իր չորս միլիարդ դոլար կարողությունից քանի լումա է ներդրել Քոչարյանը Ղարաբաղում, ասեմ,՝ զրո լումա: Զրո, քանի որ որպես մարդ Քոչարյանը ինքն էլ է զրո: Չմոռանամ ասել, որ 2014 թվականի հուլիսին Քոչարյանն էր զանգել և կանչել Լևոնին Մոսկվա, որտեղ Երևանից ժամանելուց անմիջապես հետո կալանավորվեց: Ինչպես ռուսներն են ասում случайность?, не думаю!: Այնպես որ արեք հետևություն ու ձեր ստորագրությունները հավաքեք, փաթաթեք ու ձեր..... Աղբյուրը` Արթուր Սաֆարյան(«Ֆեյսբուք») |