Իր ելույթում Մերկելն անդրադարձավ Ցեղասպանության թեմային
![]() 747 Ուրբաթ, 24 օգոստոսի, 2018 թ., 18:50 Րոպեներ առաջ ելույթ ունենալով Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսին, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության թեմային՝ չարտաբերելով, սակայն, «ցեղասպանություն» եզրույթը: «Մենք այսօր եղանք Ցեղասպանության հուշահամալիր, գիտակցում ենք, թե 1915-ին ինչպիսի սարսափելի իրադարձություններ են տեղի ունեցել: Հետևել ենք խաղաղ ցույցերին թավշյա հեղափոխությանը մեր հարաբերությունները շատ լավն են բայց կարող են ավելի ընդլայնվել, տնտեսական հարցերի շուրջ, թվայնացման, ռեսուրսների, պաշարների կրթական, բժշկական ոլորտում: Ուրախ ենք, որ Հայաստանին հաջողվել է կնքել ԵՄ հետ խորը և համապարփակ համաձայնագիրը: Գերմանիան իր ներդրումը կունենա համաձայնագրի իրագործման մեջ: Մենք պատրաստ ենք նաև պատասխանատվություն ստանձնելու ԼՂ խաղաղ կարգավորման շրջանակներում: Խոսել ենք այս մասին՝ կարևոր է լուծել այդ հակամարտությունը խաղաղ մթնոլորտում»,- իր ելույթում ասաց Անգելա Մերկելը: |