«Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ Հայաստանի հետ անհնար է խոսել սպառնալիքի լեզվով». Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Կոմերսանտ»-ին
![]() 439 Երկուշաբթի, 10 սեպտեմբերի, 2018 թ., 11:30 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Կոմերսանտ»-ի հետ զրույցում խոսել է Ադրբեջանի՝ ՀԱՊԿ հնարավորության անդամակցության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մասին: Այն հարցին, թե ո՞րն է լինելու ՀՀ դիրքորոշումը՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու դեպքում, ՀՀ վարչապետն ասել է. «Բոլորին հասկանալի է, որ առանց Հայաստանի համաձայնության նման որոշում չի ընդունվի: Բոլորը գիտեն, թե ինչպիսի հարաբերություններ ունեն այժմ Հայաստանն ու Ադրբեջանը: Մենք ամեն օր սպառնալիքներ ենք լսում Ադրբեջանի կողմից: Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է հասնել դրան, ապա նախ պետք է կարգավորի Հայաստանի հետ հարաբերությունները»: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մասին՝ վարչապետը նշել է, որ ներկայում շփման գծում իրավիճակը բավականին կայուն է, սակայն Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունը բարձրացնում է հարաբերություններում առկա լարվածության մակարդակը: «Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ Հայաստանի հետ անհնար է խոսել սպառնալիքի լեզվով»,- հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը: |