««Կենտրոն TV», «Երկիր մեդիա», «Հ3», «Արարատ» ու մյուս հեռուստաընկերությունները բացահայտ «Իմ քայլի» դեմ էին աշխատում». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 389 Երկուշաբթի, 24 սեպտեմբերի, 2018 թ., 13:30 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ընտրություններին մասնակցող երեք ուժ սեփական հեռուստաընկերությունն ուներ՝ ԲՀԿ-ն՝ «Կենտրոն TV», ՀՅԴ-ն՝ «Երկիր մեդիա», Օրինաց Երկիրը՝ «Հ3»: Ինֆորմացիոն ռեսուրսից բացի փող էլ ունեին՝ ավելին քան մյուսները: «Արարատ» ու մյուս հեռուստաընկերություններն էլ բացահայտ «Իմ քայլի» դեմ էին աշխատում: Այս ընտրությունները ցույց տվեցին, որ խոր անվստահություն կա նաև նրանց նկատմամբ, որովհետև ուղեղների լվացումը, քաղաքականությունն իմիտացիայի ու կեղքծիքի պրոպոգանդայի վերածելն այլևս չեն աշխատում: ՀՀ քաղաքացին արդեն այլ խողովակներով է ձևավորում իր կարծիքը: Մտածեք սրա մասին, որ կրկին ֆիասկո չունենաք խորհրդարանական ընտրություններում»: |