«Ռ. Քոչարյանը եկավ մի զույգ բոթասով, բայց պետության ղեկը թողեց կղզիներով». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 912 Երեքշաբթի, 25 սեպտեմբերի, 2018 թ., 15:45 Ռազմական վերլուծաբան Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում. «Ռոբերտ Քոչարյանի ողջ քաղաքական կյանքը հարցականներով լեցուն է: Նրան դարձրեցին ՀՀ նախագահ՝ առանց իրավական փաստաթղթային հիմքերն ապահովելու: Նա անցկացրեց մի քանի համապետական ընտրություններ, որոնք խայտառակ երևույթներ էին և հեռու էին ընտրություն կոչվելուց: Ռոբետ Քոչարյանն երկիրը կառավարեց՝ թշնամացնելով երբեմնի ընկերներին, նույնիսկ եղբայրների՝ հանուն իր իշխանության պահպանման: Հեʹնց նա երկիրը վաճառեց օտարին՝ «գույք պարտքի դիմաց» պետականության համար ամոթալի գործարքով, հեʹնց նա հիմք դրեց պետական մակարդակով արտագաղթի՝ թույլատրելով մեր երկրում գործելու «համաերկրացիներ» ծրագիրը, հեʹնց նա Արցախին դուրս թողեց բանակցություններից, որպեսզի ինքը դառնա միանձնյա որոշողը իր բոլոր հետևանքներով: Այոʹ, Ռոբերտ Քոչարյանը բազմաթիվ սպանությունների պատվիրատուն է, ով հանդգնել է հետը խոսել որպես հավասարը հավասարի, կամ իր կարերայի ճանապարհին կանգնել, սպանվել է անհասկանալի պայմաններում: |