«Հնարավոր էլ չի պատկերացնել, որ ՀՀԿ-ն ոչ քրեական թեկնածու ունենա». Հրանուշ Խառատյան
![]() 692 Չորեքշաբթի, 03 հոկտեմբերի, 2018 թ., 00:10 Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թվում է՝ ԱԺ-ի ՀՀԿ-ԲՀԿ-ՀՅԴ այսօրվա որոշումը սադրեց արտահերթ ընտրություններն արագացնելու հարցը: Պետք է ենթադրել, որ նրանք կանխատեսում էին դեպքերի զարգացման այս ընթացքը, և ՀՀԿ-ն արդեն ունի վարչապետի իր թեկնածուն, ինչպես ակնարկվեց նրանց վերջին ժողովից հետո, և նրանք անուն չեն հրապարակում՝ «վախենալով» իրենց թեկնածուի նկատմամբ ԱԱԾ հետաքրքրությունից: Ինչը կարող է նշանակել՝ դրա հիմքերն ունեն ոչ միայն քաղաքական մթնոլորտի թելադրանքով, այլև, գուցե նախ և առաջ, գաղտնի պահվող թեկնածուի հնարավոր քրեական գործարքներով: Հնարավոր էլ չի պատկերացնել, որ ՀՀԿ-ն ոչ քրեական թեկնածու ունենա: ԲՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն մասնակի՞ց են ՀՀԿ-ի թեկնածուի ընտրությանը, և նրան կողմ կքվեարկե՞ն: Սա բացահայտ մարտահրավեր կլինի Հայաստանի հասարակությանը: Ո՞վ կարող է լինել ՀՀԿ-ի թեկնածուն, որ համաձայնած լինի իր վրա առնել կոռուպցիայի մեջ թաթախված ՀՀԿ-ի կառավարման հայտը: Բարոյական կամ կուսակցական «մահապա՞րտ», բռնությունների վարպե՞տ, անբասիր անցյալով խարիզմատիկ առաքյա՞լ...»։ Աղբյուրը` Հրանուշ Խառատյան (Ֆեյսբուք) |