«Քաղաքական ուժերի ինքնասպանությունների շարքը շարունակվում է». ՀՀ վարչապետ
Չորեքշաբթի, 03 հոկտեմբերի, 2018 թ., 16:50
«Երեկվա հանդիպման ժամանակ ես ասացի, որ դեկտեմբերին ՀՀ-ում պետք է տեղի ունենան ԱԺ արտահերթ ընտրություններ, իսկ ԲՀԿ, ՀՀԿ ներկայացուցիչները նշեցին, որ վարչապետի պաշտոնի թափուր մնալու դեպքում, չեն պատրաստվում թեկնածու առաջադրել: ՀՅԴ-ն էլ ասվածի հետ համաձայնեց: Սա եղել է այն համատեքստում նաև, կարծում եմ, որ մեր գործընկերները հստակ արձանագրել են քաղաքական այն իրավիճակը, որ այսօր առկա է երկրում: Կարծում եմ՝ խելամտությունը ստիպում է, որ երկրորդ մայիսի 1 անելու գայթակղությանը տրվելն անտեղի ու ավելորդ կլինի»,- Աժ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հիշեց նաև 2018-ի մայիսի 1-ին Աժ ամբիոնից հնչեցված իր ելույթի մասին. «Այդ օրն ազդարարեցի քաղաքական որոշ ուժերի ինքնասպանություն գործելու փաստի մասին: Ցավալիորեն, կարող եմ ասել, որ ինքնասպանությունների շարքը շարունակվում է»: