«ԱՄՆ-ը դեռևս ակտիվություն չի ցուցաբերում Հայաստանի հետ շփումներում». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 343 Երկուշաբթի, 22 հոկտեմբերի, 2018 թ., 12:35 Գրեթե բոլոր միջազգային գործընկերների հետ շատ ինտենսիվ և բարձր մակարդակի շփումներ են տեղի ունենում: Այս մասին այսօր «Եվրասիական շաբաթ» համաժողովի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: «Մեր գրեթե բոլոր միջազգային գործընկերների հետ բարձր մակարդակով բանակցություններ ենք վարում, սակայն, ցավոք, մինչ այժմ ԱՄՆ-ի պարագայում այդքան ինտենսիվ չի եղել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի կայանալիք այցը: Նա հույս է հայտնել, որ շուտով հայ-ամերիկյան կապերը կինտենսիվանան: «Մեր գործընկերների հետ Հայաստանի և իմ անձնական հարաբերությունները, ինչպես ասել եմ, ուղիղ են և անկեղծ, առանց մութ անկյունների: Եվ ուրախ եմ, որ Ռուսաստանի, Վլադիմիր Պուտինի հետ փոխվստահության մթնոլորտ է ձևավորվել, սակայն դա չի նշանակում, որ ամեն ինչում պետք է նույն տեսակետն ունենանք»,- հավելել է վարչապետի պաշտոնակատարը: |