«Հոկտեմբերի 27-ի գործերը վերաբացելու համար անհրաժեշտ է նոր հանգամանք». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 253 Շաբաթ, 27 հոկտեմբերի, 2018 թ., 14:07 Այսօր լրագրողների հետ զրույցում, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հոկտեմբերի 27-ի դեպքերին՝ նշելով, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն գործերը վերաբացելու համար պետք է լինի նոր ի հայտ եկած հանգամանք: «Սա է ճանապարհը: Այս պահին չեմ կարող ասել, թե այդ հարցով տուժողների իրավահաջորդները և ներկայացուցիչներն ավելի շատ ասելիք կունենա՞ն, նրանք են գործին ավելի շատ ծանոթ: Սակայն, կարող եմ ասել, որ դե յուրե գործը համարվում է ավարտված»: Հարցին, թե ինչ կարծիքի է՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճիրը արտաքին քաղաքական ուժերի ձեռքո՞վ էր արվել, թե ներքին, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ժամանակին՝ որպես լրագրող, առնչվել է, բայց այսօրվա կարգավիճակում, չի կարծում, որ ճիշտ է իր կողմից որևէ մեկնաբանությունը: «Կա տարբերություն լրագրողի և վարչապետի միջև, բացեք հոդվածներս և կտեսնենք համոզմունքներս»,-եզրափակեց նա: |