«Ցավում եմ, որ կարգին քաղաքական ուժեր ու գործիչներ չանցան խորհրդարան». Լևոն Բարսեղյան
![]() 336 Երկուշաբթի, 10 դեկտեմբերի, 2018 թ., 20:15 Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Շնորհավոր... Ցավում եմ, որ կարգին քաղաքական ուժեր ու գործիչներ չանցան խորհրդարան: Բայց և սա բոլորիս հաղթանակն էր՝ ստի, կեղծիքի, ամբարտավանության, թալանի դեմ, հեղափոխության հերթական հաղթանակն էր անկախ այն հանգամանքից, թե ով մանդատ ստացավ, և ով չստացավ: Արտախորհրդարանական դարձող իսկական քաղաքական գործիչները պակաս անելիք չունեն, քան խորհրդարականականները. այսօր սկիզբ դրվեց իսկական խորհրդարանական հանրապետության, որ ահռելի զիբիլ ունի մաքրելու, կարգավորելու, շտկելու, ապաքինելու և զարգացնելու: Սրտանց շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս այս ընտրությունների կապակցությամբ: Անշուշտ կարող էինք ունենալ շատ ավելի որակյալ խորհրդարան, չստացվեց, բայց այն, ինչ ստացվեց, ոչ ոք չէր կարող երազել դեռ մեկ տարի առաջ: Այսօրվան շատ էինք սպասել: Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր ջանք, ժամանակ ու խելք դրեցին այս մաքրագործման մեջ: Շնորհավորում եմ իմ բոլոր ընկերներին «Իմ Քայլ»-ից, «Քաղաքացու որոշում»-ից, «Լուսավոր Հայաստան»-ից, ԱԱԿ-ից, Մենք դաշինքից, ՔԺՎԿ-ից, «Սասնա Ծռեր» կուսակցությունից և ԲՀԿ-ից: Շնորհավորում եմ Նիկոլին»: |