«Նա չսիրեց Հայաստանի բնակիչներին...». Ոսկան Սարգսյան
![]() 558 Երկուշաբթի, 24 դեկտեմբերի, 2018 թ., 10:05 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը հերոս է, ապա հակահերոսն ո՞վ է: Նրա կառավարման տարիներին հարյուրավոր մարդիկ Արցախից բերվեցին Հայաստան, պաշտոններ ստացան: Նրանք հետո Հայաստան բերեցին իրենց հարազատներին, մտերիմներին ու այդպես հազարներն Արցախը լքեցին: Քոչարյանը, երբ եկավ Հայաստան, հայերեն չէր կարողանում խոսել, շաբաթական հայերենի 2-3 դասեր էր անցնում, սակայն այդպես էլ հայերեն չսովորեց: Նա մի կոստյումով եկավ Երևան, նախագահության 10 տարում մեծահարուստ դարձավ: Նրա հրամանով Երևանի կենտրոնում հեղվեց հայերի արյունը: Նա չսիրեց Հայաստանի բնակիչներին, հայաստանցիները, մեղմ ասած, չսիրեցին նրան: Ստեփանակերտում նրա ծանոթ-բարեկամները, կամ ում լավություն է արել, նրան ազատելու պահանջով թող ցույցեր անեն, հանցագործի տեղը բանտն է»: |