«Քոչարյանի կալանավորումը քննչական մարմիններում ա, այնտեղ կան քննիչներ». Գ. Ծառուկյան
![]() 393 Երկուշաբթի, 14 հունվարի, 2019 թ., 11:25 «Ի՞նչ տարաձայնություն... բանավեճ ա եղել... ի՞նչ սպառնալիք, ո՞րն ա եղել սպառնալիքը: Մարդիկ իրար հետ բանավեճ են եղել, թեման փակված ա հիմա»,- խոսելով հայտնի հեռուստաբանավեճից հետո ԲՀԿ-ԼՀԿ «փոխհրաձգության» մասին՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանը: Հարցին՝ «օլիգարխի» Ձեր սահմանումը ո՞րն է, պատասխանել է. «Օլիգարխը նա է, ով պետական պաշտոնի գալով սեփական կատու չի ունեցել, պաշտոնի գալով դառել է միլիարդատեր: Եթե չգիտեիք, գրանցեք ձեր մոտ»: Դիտարկմանը՝ դա օլիգարխի՝ Ձեր կլասիկ սահմանո՞ւմն էր, նշել է. «Օլիգարխն ուրիշ ա, կլասիկն՝ ուրիշ»: ԲՀԿ առաջնորդն անդրադարձել է նաև ՀՀ երկրորդ նախագահի դեմ հարուցված քր. գործին. «Քոչարյանի կալանավորումը քննչական մարմիններում ա, կան այնտեղ քննիչներ, դատավարություն: Թույլ տվեք դատավարությունը կատարվի, որոշումը կայանա, տեսնենք՝ քաղբանտարկյա՞լ ա, մեղավո՞ր ա, մեղավո՞ր չի»: |