«Մեզ միշտ կասկածելու են «դավաճանության» մեջ ու պարբերաբար ազդակներ են ուղարկելու». Բորիս Նավասարդյան
Շաբաթ, 02 մարտի, 2019 թ., 23:10
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Չեմ ուզում ասել, որ այսօրվա Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում չի կարելի ավելի արդյունավետ քաղաքականություն իրականացնել, կամ հնարավոր չէ այնտեղ որոշ չափով նվազեցնել Հայաստանի մասին բացասական տեղեկությունների տարածումը: Բայց ձեռք բերել Մոսկվայի համար միանշանակ վստահելի գործընկերոչ համբավը, կամ առավել ևս նրան դարձնել Երևանի վստահելի գործընկեր՝ հնարավոր է միայն պետական ինքնությունից լիովին հրաժարվելու միջոցով: Թեպետ դա էլ դեռ երաշխիք չէ: Մեզ միշտ կասկածելու են «դավաճանության» մեջ ու պարբերաբար ազդակներ են ուղարկելու, որ մենք ազգային շահեր ունենալու իրավունք չունենք: Ուրեմն ավելի սառնասիրտ է պետք լինել, ամեն մի «ոչ֊գործընկերային» դրսևորումից խուճապի մեջ չընկնել, արճանապատիվ ու քաղաքակիրթ ձևով արձագանքել, չակընկալելով որ այնտեղ անպայման պիտի հետևություններ արվեն: Միևնույն ժամանակ պետք չէ վախենալ, որ այդպիսի պատասխանից հարաբերություններում ինչ֊որ բան էականորեն դեպի վատն է փոխվելու: Ու ամենակարևորը՝ պահպանելով երկկողմանի (այդ բառը շեշտում եմ) բոլոր պարտավորությունները, անշեղորեն անել այն, ինչ բխում է պետության շահերից և մեր հասարակության դրվածքից: Իրենց թոք֊շոուները և այլ նմանատիպ հարթակները բոլորովին պետք չէ որպես կողմնորոշիչ գործոն դիտարկել»: