«Հերթական անգամ ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 418 Երկուշաբթի, 04 մարտի, 2019 թ., 23:15 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ու այս մարդը այս մտածողությամբ Հայաստանի նախագահ է եղել 10 տարի... Եթե ապագա սերունդները կազմեն Հայաստանի՝ խայտառակություն համարված ղեկավարների ցանկը, իրեն պետք է պատվավոր տեղում դնել... Ոչ միայն Արցախի «օքյուփայդ» (իր ԱԳՆախարար Վարդան Օսկանյանինն է խոսքը) շրջանները (խոսքը 6,5 շրջանների մասին է, բացառությամբ Լաչինի նեղ միջանցքի), այլև Հայաստանի տարածքը՝ Մեղրին սակարկության դաշտ բերած մարդը խոսում է զիջումների դեմ պայքարելու վճռականության մասին.... Հայաստանի էներգետիկ կարողությունները Ռուսաստանին նվիրածն ու Հայաստանը Գազպրոմի կախվածության տակ դրածը խոսում է գազի մասին... Եվ վերջապես, պարզվում է նրա համար Հայաստանի ներկայիս՝ անկախության սերունդը և երիտասարդ վերնախավը Սորոսի սաներ են... Ու այս հարցազրույցից պարզ է դառնում նրա նուրբ «քիմիան» ու «անտեսանելի մարտիկը» Հայաստանի համար գազի թանկացման, Արցախի շուրջ ալարմիստական-հանձնողական տրամադրություններ սերմանելու հարցերում, նրա կապը Ռուսաստանում առկա «Սորոսի դիսկուրսի» ու դրա հայաստանյան էպիգոնների հետ.... Այս մարդը հերթական անգամ ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել, որ շարունակում է աշխատել Հայաստանի ու Արցախի դեմ»: |