«Արցախի խնդրով Ադրբեջանի հետ բանակցություններն այս փուլում չեն կարող արդյունք տալ»․ Ոսկան Սարգսյան
![]() 310 Երկուշաբթի, 11 մարտի, 2019 թ., 18:20 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Արցախի խնդրով Ադրբեջանի հետ բանակցություններն այս փուլում չեն կարող արդյունք տալ: Սակայն բանակցություններից հրաժարվելը կնշանակի պատերազմել: Միջնորդների՝ ԵՀԱԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջարկած տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքներն իրար հակասում են, պարզ չեն փախստականների վերադարձի, Արցախի միջանկյալ կարգավիճակի և ազատ կամարտահայտման պայմանները: Մի խոսքով՝ սատանան մանրամասների մեջ է, մանավանդ, որ կողմերի մեջ վստահության նշույլ չկա: Բանակցությունները պետք է օգտագործել ժամանակ շահելու, Հայաստանը և Արցախն տնտեսապես և քաղաքականապես ուժեղացնելու համար: Ամեն պահ իրավիճակ կարող է փոխվել, Ադրբեջանին սոցիալական, քաղաքական ցնցումներ են սպասվում: Այդ պատճառով Իլհամ Ալիևը կարող է նախահարձակ լինել, որպեսզի իր երկրի բնակչության ուշադրությունը շեղի երկրում առկա խնդիրներից»: |