«Փաշինյանը տարբերակ ունի խուսափել վարկանիշի անկումից, բայց նա չգնաց այդ տարբերակին». Արծրուն Պեպանյան
![]() 353 Հինգշաբթի, 28 մարտի, 2019 թ., 12:20 Քաղաքական վերլուծաբան Արծրուն Պեպանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Չեմ կարող ասել, թե որքանով է ճիշտ գրվածը, բայց ինքս դեկտեմբերյան ընտրություններից հետո գրել եմ, որ գարնանը Փաշինյանը վարկանիշի մոտ երեսուն տոկոս անկում կունենա: Դա ես գրել էի, պատկերացում ունենալով մեր վիճակի իրական պատճառների մասին և նկատելով, որ կառավարությունը պատկերացում չունի այդ պատճառնրի մասին և մակերեսային քայլեր է անում: Միաժամանակ գրել էի, որ Փաշինյանը տեսականորեն տարբերակ ունի խուսափել վարկանիշի այդպիսի անկումից, բայց Փաշինյանը չգնաց այդ տարբերակին: Հ.Գ. Իմ այդ հին գրառման մեջ նշել եմ, որ աշնանը Փաշինյանը կունենա ևս մոտ երեսուն տոկոս վարկանիշի անկում: Ինչ վերաբերվում է Սերժ Սարգսյանի վարկանիշի բարձրացմանը, ապա հիշեցնեմ, որ մենք այն ժողովուրդն ենք, որը մերժեց Կարեն Դեմիրճյանին, ապա տաս տարի անց խնդրում էր, որ ետ գա: Մենք այն ժողովուրդն ենք, որը մերժեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, ապա տաս տարի անց խնդրում էր, որ ետ գա»: |