«Էս մարդու ասածն այլ բան չէ, քան էն, որ մի քիչ էլ հակառակորդի մասին մտածենք». Հակոբ Բադալյան
![]() 638 Կիրակի, 07 ապրիլի, 2019 թ., 02:10 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ժիրայր Լիպարիտյանն ասում ա, թե կասկածելի ռազմավարություն է ակնկալելը, որ աշխարհին կամ հակառակորդին կարող ենք պարտադրել մեր տրամաբանությունը: Դե իհարկե, ավելի անկասկած և վստահելի ռազմավարություն ա մտնել հակառակորդի տրամաբանության շրջանակ, ինչը փաստացի արվել ա կարգավորման գործընթացի հենց սկզբից: Էս մարդու ասածն այլ բան չի, քան էն, որ մի քիչ էլ հակառակորդի մասին մտածենք, մենակ հո մեր մասին չենք կարա մտածենք: Էս տրամաբանությունն ա հայկական կողմում դրվել կարգավորման գործընթացում քաղաքականության հիմքում: Տեսնելով հետևանքը, ընդ որում՝ փուլերով, երբ գործնականում 25 տարվա ընթացքում չի ներկայացվել որևէ առաջարկ, որը չի պարունակել հայկական կողմի համար անվտանգության լուրջ սպառնալիքներ, մտածում ես գոնե դրանից հետո էս մարդիկ էլ չխոսեն էլի, ուղղակի չխոսեն էլի»: |